202 menschen zijn, en dat de schouten met hunne kleine tractemen- ten, betrekkelijk weinige intellectueele ontwikkeling en klein burgerlijke beschaving, als vrijwel zelfstandige ambtenaren op 't gebied der reglementeering een zwaren strijd te strijden hebben. Louis Fiaux zegt: „II n'y a pas d'etre plus utile au monde, et il n'y a guère de but plus noble de l'activité humaine, que l'exis- tence journalière d'un agent de police, réellement épris de sa charge. Mais, comme la plupart des agents ne sont que de simples mortels, on ne peut pas, plus qu'a tout autre humain, leur con- fler un pouvoir arbitraire, surtout sur Vautre sexe 1). La pos session de ce pouvoir conduit a la corruption, et plus il est grand, plus il sera commis d'abus." Hebben we er hiervoor reeds op gewezen, dat de Indische poli tie totaal ongeschikt is om de clandestiene prostitutie doeltref fend te beteugelen, voor het controleeren van de gereglementeer de ontucht is zij bovendien veel te zwak. Wij achten het on- noodig dit te bewijzen. Men neme slechts eenig gewestelijk voor schrift ter hand en ga na, welke eischen aan de activiteit en in telligentie van den daarmede belasten schout gesteld worden en men zal dadelijk inzien, dat het onmogelijke gevergd wordt en het geheele voorschrift in de practijk niet veel meer dan een doode letter moet blijven. Alleen reeds het opsporen van vrou wen, die, om zich aan de keuring te onttrekken, uit de bordeelen wegloopen, is een onbegonnen werk. Een burgerlijke stand even als in Europa bestaat niet, dus ook die hulp moet men ontberen, en alleen het passenstelsel, dat allerlei knoeierijen toelaat, kan daar voor in de plaats treden. Wat wil men er aan doen, indien een publieke vrouw, te A besmet geraakt, om de keuring te ontloopen zich weder als zoodanig of als clandestiene prostituee te B instal leert, nu natuurlijk onder een anderen naam? Bij gerechtelijke en voorloopige onderzoeken hebben we te dikwijls opgemerkt, dat zelfs het requireeren van gewone getuigen bezwaren ople verde, omdat de personen zich schuil hielden, terwijl zij toch gee nerlei straf of onaangenaamheid daarbij te duchten hadden, hoe veel te meer dan zal dit het geval zijn bij een besmette vrouw, die, na hare verschijning voor den docter, haar gansche „brood winning" ziet verloopen door een wellicht maandenlang verblijf 1) Wij cursiveeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 232