- 203 in het hospitaal! Neen, wanneer ooit gesproken kan worden van een paskwil, dan gelooven wij, dat het hier mag zijn, waar het de werkzaamheden der politie ten aanzien der reglemen teering geldt. En ook het geneeskundig onderzoek der prostituees is in Euro pa gebleken van weinig nut te zijn. Wij zouden belangrijke citaten kunnen aanhalen van geneesheeren, waaronder van chefs van groote ziekeninrichtingen, speciaal ingericht voor het onder zoek en de verpleging van venerische zieken, die alle bewijzen, dat het periodiek keuren van publieke vrouwen geen afdoenden waarborg voor hare gezondheid oplevert. Gebrek aan tijd is oor zaak, dat de inspectie altijd vluchtig moet geschieden en zich daarom niet zelden alleen bepaalt tot eene visitatie der uiter lijke sexueele deelen, terwijl toch een minutieus onderzoek met het speculum noodzakelijk moet worden geacht. In de groote steden als Batavia, Soerabaja enz. heeft de daarmede belaste geneesheer 50 tot 100 vrouwen op één dag te keuren, en ook op kleinere plaatsen, bv. Djockja, gebeurt het veel, dat de offi cier van gezondheid 60 vrouwen te onderzoeken heeft. Het keu ren van één vrouw op 5 tot 8 minuten stellende, zou dit reeds 7 tot 13 uur vorderenOf deze dienst door een officier van gezondheid dan wel door een stadsgeneesheer geschiedt, doet er niet toe. Beiden moeten het onderzoek als een onderge schikte functie beschouwen, en mogen daarvoor in geen geval hunne andere werkzaamheden verwaarloozen. In hoeverre doc- ters-djawa, die ook dikwijls optreden, voldoende bekwaamheid bezitten om een nauwkeurig onderzoek in te stellen, staat niet te onzer beoordeeling, maar wel wenschen we te vragen, of ook op hen niet van toepassing is, hetgeen we zooeven van de politie hebben geciteerd. Dat ons leeken-oordeel over de keuring vrij wel juist is, bewijst het artikel, voorkomende in het Genees kundig Tijdschrift voor Ned. Indië Deel XLI aflevering 4, geschre ven door Dr J. Haga, dirigeerend officier van gezondheid le klasse. Deze, tot oordeelen bevoegde, geneesheer bekent daarin volmondig, dat het vigeerende reglement onmogelijk consequent kan worden toegepast, le omdat in Indië te veel clandestiene prostituees onge keurd moeten blijven, 2e om de onvolkomenheid van de keuring zel ve, en 3e omdat onmogelijk alle ziekbevonden vrouwen behoorlijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 233