204 kunnen worden verpleegd, aangezien de ruimte in de civiele- ziekeninrichtingen en de verdere daarvoor noodige middelen/ ontbreken. Hij zou dan ook alleen de syphilitische vrouwen, als. de meest gevaarlijke, in behandeling willen zien nemen. Hoe sterk Dr. Haga het nut van het tegenwoordige systeem als medicus in twijfel trekt, blijkt uit het besluit, waartoe hij komt, door het. stelsel te noemenonoordeelkundigonpractisch en noodeloos wreed. Terwijl dus de keuring zelf geen voldoenden waarborg kan opleveren, geeft zij toch maar al te veel aanleiding, dat het. publiek en vooral de onnadenkende soldaat meent in de bordeelen steeds te doen te hebben met vrouwen, wier gezondheid boven alle verdenking verheven is. Dit maakt, dat een zorgeloosheid zonder weerga bestaat, en dat men de meest gewone prophylac— tische middelen nalaat in toepassing te brengen. Komen we naar aanleiding van het voorgaande tot het besluit,:, dat men de reglementeering in Indië nimmer goed kan toepassen,, zoolang geen ingrijpende veranderingen plaats grijpen ten aanzien van het politioneel-en medisch toezicht, zelfs indien dit het vol maakte nabij kon komen, zouden we er ons nog voor wachten te ha— rer verdediging op te treden. De bestudeering van het prostitutie vraagstuk in Europa, vooral zooals dit zich in de laatst-verloopen jaren voordoet, heeft ons gaarne bekennen we het van voor standers tegenstanders der reglementeering gemaakt. De wiskun- /"dige groepeering der statistische gegevens, door Dr Mounier verza meld, leert, dat er een bepaalde, doch onbekende oorzaak bestaat, die de gevolgen der prostitutie, dus de syphilis en venerische ziekten, in den loop der jaren heeft doen afnemen. De kans echter, dat die oorzaak der verbetering aangetroffen wordt, is in gereglementeerde plaatsen Vio, en in n iet-gereglementeerde plaat sen 9/i6. M. a. w. en globaal genomenin gereglementeerde gar nizoenen is de kans op uitblijven der verbetering 9, terwijl die zelfde kans in niet-gereglementeerde slechts 1 bedraagt. 1).. 1) Dr. (in de wis- en natuurkunde) Gr. I. D. Mounier. Onderzoek naar de beteekenis der statistiek van de venerische en syphilitische ziekten van de landmacht inliet Konink rijk der Nederlandenter beoordeeling van de werking der plaatselijke verordeningen tot bestrijding dier ziekten door reglementeering der prostitutie, 's Hage. W. A. Besckoor 1889. Dit boek is thans 12 jaar na de verschijning wederom besproken door Ds. H. Pi er son, directeur der Heldringgestichten, in zijne brochure: „De waarde van een degelijk boek". AV. A. Beschoor 1901. Uit deze brochure namen we bovenstaande conclusie over.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 234