- 208 doet vermeerderen. De uitspraak van de vier laatstgenoemden legt des te meer gewicht in de schaal, wijl zij vroeger vóórstan ders van een regeling waren. In Engeland en zijne koloniën heeft men in de laatste halve eeuw meer dan eens van stelsel veranderd. In 1864 werd een Act for the prevention of contagious Diseases at certain Naval and Military stations in elf garnizoenen in werking gesteld, waarbij keuring van vrouwen en wettigen van bordeelen was voorge schreven. In 1866 werd dit aantal tot dertien en in 1869 tot nog meerdere plaatsen uitgebreid. De strijd, die op het vasteland van Europa tegen de reglementeering gevoerd werd, sloeg echter ook over op Engeland, en dit gaf de stoot tot een internationaal congres te Genève, dat den 22 September 1877 zitting nam- De besluiten, hierin genomen, zijn zeer belangrijk, en komen neer op een algeheele veroordeeling der maatregelen, die ten doel hebben de prostitutie te reglementeeren, en dit op hygiënische, sociaal-economische, juridieke, moreele, en humanitaire gronden 1). Niettegenstaande dezen uitslag van het congres duurde het nog tot 1886 alvorens de Acts in Engeland formeel werden af geschaft. Sedert is de publieke opinie ten opzichte van het voor en tegen in steeds op- en neergaande beweging, en te veel plaats zou het vorderen de telkens veranderde inzichten hier te vermelden. Alleen voor wat Engelsch-Indië betreft, zij medege deeld, dat ook hier in 1886 de bestaande Acts werden ingetrok' ken, echter meer in naam dan in werkelijkheid. Eerst in 1895 kwam de feitelijke afschaffing tot stand. Sedert zijn, na sterke agitatie in de pers en veel discussie in het Hoogerhuis, ander maal bordeelen met bedekte keuring, meer speciaal bestemd voor militairen, getolereerd. Die weifelende houding kan zeker niet als bewijs gelden, dat men in Engeland het nut van reglementeeren klaar en helder inziet. Toch wordt de laatstingevoerde maatregel als voorbeeld aangevoerd, om aan te toonen, dat dus voor den Britschen sol daat bordeelen noodzakelijk zijn. De tijd zal echter nog moeten leeren of het aantal venerische zieken, dat in 1895 onder de Europeanen van het Engelsch-Indische leger met inbegrip van 1) Dr. W. van den Bergh. De strijd tegen de prostitutie in Nederland. S. van Yelsen Jr. 's Hage 1878. Bladz. 181 e. v. alwaar de besluiten in extenao vermeld worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 238