tend op eigen voordeel bedacht is. Listig en geslepen, waar het zijne belangen geldt, weet hij zich aan allerlei, voor hem hinder lijke, bepalingen te onttrekken, en om hierin des te beter te kun nen slagen, betuigt hij diepen eerbied voor ieder, die voor de nale ving dier bepalingen te waken heeft. De schout is voor hem dan ook een god, of liever een afgod, waaraan hij gaarne een of ferande brengt. De vrouwen, die hij beschikbaar stelt, staan nog lager dan het slag, hetwelk in de kazernebuurten gevonden wordt. Het gevolg hiervan is, dat, waar in die buurten de perverse in vloed zich meer verspreid doet gelden, een bordeel, waar door gaans vier tot zes van dit soort hetairen verblijf houden, te be schouwen is als een plaats, van waaruit het verderf nog afzich telijker en meer geconcentreerd te voorschijn treedt. Vooreen eenigszins aan beschaving gewend persoon zullen deze bordeelen („gouvernementskasten" zooals de soldaat ze wel eens betitelt) niet zóó gevaarlijk zijn, omdat het walgelijke interieur te veel te genstaat, en men vies wordt van de onzindelijkheid, die er heerscht. Het gros onzer soldaten echter ziet minder nauw, en hier in schuilt dan ook het grootste gevaar. Dr. Kühn (1), overigens een voorstander van reglementeering en bordeelen, noemt de on zindelijke publieke vrouwen „sehr gefahrliche Herde der syphilis", en zoo is het. De geheel onvoldoende controle van oveiheidswege, en het verwaarloozen van de meest gewone hygiënische regels in aanmerking genomen, zou het moeten verwonderen, dat slechts 3/8 deel van het aantal zieken hunne besmetting in de hierbe- doelde bordeelen opliep. De oorzaak hiervan is echter, dat deze inrichtingen betrekkelijk weinig bezocht worden. Alleen, wan neer de man door drank in opgewonden toestand geraakt, daar door het dierlijke bij hem op den voorgrond treedt, dan eerst be zoekt hij een publiek huis. Niet door 't mindere gevaar, dat zij op zich zelf opleveren, maar wel, omdat zij minder bezocht worden dan de kazernebuurten, is de verhouding (34) zooveel gunstiger, en daardoor komt het, dat deze inrichtingen nog niet grooter nadeelen teweegbrengen. De vraag zou hier kunnen gelden of niet bij opheffing der ge- 1) Dr. Kühn Reich. Vorlemngen ilber die Prostitution itn 19 Jahrhundert und die Vorbeugung der Syphilis, gehalten an der Universitdt zn Leipzig. Zweite Aufluge. II. - ïarsdorf. Leipzig.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 241