212 reglementeerde ontucht, de clandestiene prostitutie er evenveel bij zou winnen: of n.l. de 8/8 kans van besmetting nu door de publieke huizen veroorzaakt, niet zou worden overgebracht op de .kazernebuurten of kampongs, waardoor dus ten slotte de nadee- lige gevolgen geen vermindering zouden ondergaan. Met verwij zing naar het voorgaande meenen we dit te mogen ontkennen. Tegenover het voordeel van het systeem om eenige zieke vrou wen te kunnen afzonderen en daardoor de besmettingskans te doen verminderen, staat het veel grootere nadeel, dat de nergens volledig toe te passen controlepolitioneel en geneeskundig tot zorgeloosheid en luchthartigheid leidt, vooral van de zijde der mannen, in casu den on ontwikkelden soldaat. Zullen reeds hier door noodwendig de geslachtsziekten moeten vermeerderen, zoo zelfs, dat het zooeven genoemde voordeel gansch en al verdwijnt, er is nog een dieper liggend motief, waarom de bordeelen moeten verdwijnen. Wij merkten zooeven reeds op, dat de soldaat deze inrichtingen wel „gouvernementskasten" noemt. Nu, in dit woord ligt een betreurenswaardig diepe zin. De eenvoudige man uit het volk onze soldaat ziet, meer dan eenig burger, in het gouvernement zijn beschermer. Hij weet, dat er, voor hem spe ciaal, worden opgericht cantines, dagverblijven, militaire Tehui zen enz. Bij intuitie voelt hij, dat al deze inrichtingen niet al leen voor zijn stoffelijk, maar ook voor zijn zedelijk belang moeten -dienen. En, daarnevens ziet hij, in zijn oog óók ten bate van diezelfde belangen, de gouvernementskasten" verrijzen. Is het nog noodig de verdere gedachtengang onzer fuseliers te ontleden? De cantines schenken hem de jenever, 1) het bordeel geeft hem andere afleiding, alles onder sanctie en bescherming van het Gou vernement, welaan dan, geprofiteerd, want gevaar schijnt er im mers niet te bestaanEn dat de soldaat dien schijn voor waarheid aanneemt, dat is wel het gevaarlijkste, dat aan de regle- ■menteering verbonden is. Slot volgt. Ducimüs. 1) Men leze hierover: aDrankbestrijding in het Indische leger". Ind. Gids. Juli ert .Augustus 1901.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 242