214 dat hij daarna geoefend moet worden in het individueel ge- vechtsschieten alvorens aan het gevechtsschieten met af deelingen te kunnen deelnemen. De voorbereidende schietoefeningen omvatten dus al wat ons schietvoorschrift aangeeft, terwijl den man door aanschouwing de indruk moet gegeven worden van het vermogen van het wapen, als dit behoorlijk wordt gebruikt, en van de afwijkingen, die ontstaan als zulks te wenschen overlaat. Hem moet worden getoond, dat juist ten gevolge van de geringe spreiding de re sultaten aanzienlijk minder worden, wanneer de vizierlijn ook maar even buiten het doel is geweest op het oogenblik van het afgaan van het schot. Duidelijk is het, dat bij de recruten meer behoefte bestaat aan kader, dat met succes eene schietopleiding heeft ontvangen, dan aan kader, dat stram kan exerceeren. Naar mijne overtuiging moet de opleiding der recruten, meer dan iets anders, eene voorbereidende schietopleiding zijnén exerci tiën èn theorieën moeten desnoods verminderd worden om aan die schietopleiding de grootste zorg en den meesten tijd te kun nen besteden. Van belang zou het zijn, met het oog op zoo weinig mogelijk verlies aan tijd, wanneer in of nabij kampementen, waar recruten gelegerd zijn, over twee schietbanen van 100 M. lengte werd beschikt, en dat bij elke compagnie voorhanden waren de noo- dige apparaten, die de techniek tegenwoordig tot billijke prijzen levert, om den man in zijne handelingen voor de schijf te kunnen controleeren en het onderwijs zoo aanschouwelijk mo gelijk te maken. (1) Het schoolschieten heeft ten doel den man te leeren zijn hoog tespreiding steeds minder te doen worden, echter te doen toe nemen zijn vaardigheid in den aanslag, in het corrigeeren van den aanslag en het aftrekken op het oogenblik, dat de correctie is geschied, m. a. w. hem te leeren zijn juist vuur steeds snel- 1) De meest bekende apparaten zijn wel die van den sergeant Hnmmell en van den Haupt- roann von Tschaumer, terwijl het meest practisch wel is een instrumentje, waarvan het vorige jaar door mij een twaalftal exemplaren voor verschillende officieren besteld werden, en dat vermoedelijk reeds hier en daar in den troep zijn weg zal hebben gevonden. Eén exemplaar van dit instrumentje is nog in mijn bezit.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 244