215 Ier af te geven. Duidelijk is het, dat dit twee verschillende oefeningen onrvat n.l. in de eerste plaats het beperken der hoogte spreiding, daarna het verhoogen der vuursnelheid. Daar het aanbeveling verdient den man al dadelijk op oorlogs doelen te doen vuren, anderzijds echter hooge en breede doelen noodig zijn om alle schoten op te vangen, zoo is de strookschijf hier op hare plaats, d.i. een schijf eenige malen hooger dan de hoogte van het doel, waarop gevuurd wordt en zoo breed, dat in die richting onmogelijk misschoten verkregen kunnen worden. Op deze schijf wordt, met een andere kleur dan zij zelf heeft, een strook aangebracht van de hoogte van het doel, waarop gevuurd wordt, terwijl de omtrekken der doelen daarin aange bracht worden op afstanden van elkaar als in een tirailleurlinie, bijv. één figuur op de twee pas. Waar nu oorlogsdoelen zijn: loopende en knielend vurende ■tirailleurs, benevens schutters, die liggend uit de vrije hand vuren, en ook opgesteld achter dekkingen, zoo moeten bedoelde strooken respectievelijk 1,63 M. 1 M. 0,48 M., en 0,25 M. hoog zijn (zie op Plaat II de figuren 1 en 2, de schijven gemerkt a). Waar de ondervinding leert, dat er meer te hoog dan te laag geschoten wordt, verdient het aanbeveling boven de strook meer schijfruimte te laten dan daaronder, zooals uit de figuur blijkt. Daar een laag schot nog dienst kan doen door ricochetwer- king en dus vooral het fatale te hoog schieten zooveel doen lijk tegengegaan moet worden, dient de waarde van eentieffer onder de figuurstrook hooger te worden gesteld dan van een treffer daarboven, zooals op de figuur is aangegeven met de cijfers O, 1 en 2. (of 1, 2 en 3). Om den man in de gelegenheid te stellen vergelijkingen te maken tusschen de achtereenvolgens verkregen resultaten, is het noodig, dat deze op aanschouwelijke wijze worden aange- teekend, bijv op de volgende manier. Elk man ontvangt een schietboekje, waarin op schaal de schijven zijn aangebracht; op deze schijven worden de treffers zoo nauwkeurig mogelijk met een aangeteekend. Om dit in verband met het beoogde doel zoo juist mogelijk te kunnen doen is de schijf, boven en beneden de figuurstrook in gelijke deelen verdeeld, gemerkt A. B. C enz. Wordt nu

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 245