217 den de 300 M. en verdient het daarom aanbeveling per groep een of twee geweren beschikbaar te stellen voor oefeningen op 150 M.; deze geweren zouden dan voor dien afstand nauwkeurig ingeschoten kunnen worden, waardoor tevens het voordeel-wordt verkregen, dat het vertrouwen van den man in het wapen on verzwakt blijft. Op gelijke gronden zou het aanbeveling verdienen, wanneer op die geweren ook de vizieren van 300 M. en 500 M. waren aangebracht. Alle schutters zouden met die geweren moeten schieten en eerst met hun eigen geweer bij het gevechtsschieten met afdeelingen. Omdat aan het werkelijk vuurgevecht alle schutters deel moe ten nemen, is het noodig, dat alle oefeningen door alle schutters geschoten worden en dat de eischen, gesteld voor overgang, alleen betrekking hebben op uit te betalen premiën, aanduiding van de beste schutters enz. Is de schutter voldoende bedreven in de beperking der hoogte spreiding 1), dan verdient het aanbeveling hem niet onmiddellijk daarna op oorlogsdoelen te doen vuren, maar een tusschenschijf te nemen, n.l. alleen de strook van de schijf bovengenoemd (fi guur 2, der schijven gemerkt b). Ook dit is dus nog schoolschieten, maar tevens de overgang tot het individueel gevechtsschieten, dat alleen op oorlogsdoelen geschiedt d.w.z. op doelen, die, wanneer ze getroffen worden, handelen als werkelijke doelen zouden doen. Het individueel gevechtsschieten heeft alleen plaats op deze doelen, die vallen, als ze getroffen worden. Yalschijven, bene vens ballon-en asphaltschijven, voorstellende liggende, knielende en staande schutters, zijn daartoe onontbeerlijk; het gevechts schieten op vaststaande schijven toch is vrijwel gelijk te stellen met munitieverspilling. Hoewel de prijs van ballon-, asphalt-en valschijven niet geiing is 2) moet in het oog worden gehouden, dat de ballonschijven 1) De eischen, waaraan de schutter hiervoor moet voldoen, dienen practisch bepaald te worden, d. w z. uit de resultaten van een geheel jaar schieten, hij Europeanen, in landers en Amboineezen, waarbij echter den compies. commandanten voldoende vrijheid moet worden gelaten. 2) Uit de het laatst door mij ontvangen prijscourant blijkt, dat ze in prijs verminderen. Het vorige jaar bestelde ik voor verschillende officieren een 100 tal ballonschijven; enkele van die schijven heb ik nog in mijn bezit. Dl. I, 1902. 17

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 247