218 zoo dikwijls gebruikt kunnen worden, dat ten slotte het prijs verschil met de bestaande schijven niet zoo groot zal zijn, vooral als men in rekening brengt het groote verschil in nut tig effect, dat verkregen wordt bij het gebruik van deze soort schijven. Alleen hierbij toch kan het kapitaal, aan de schietopleiding besteed, voldoende rente opbrengen, want het gevechtsschieten op vaste doelen is geen gevechtsschieten en zal het nooit worden. Ik laat nu nog geheel buiten beschouwing, dat onze infanterie in de meeste garnizoenen geen gelegenheid vindt om oefeningen in het gevechtsschieten te houden. Een schietterrein, waar men geen compagnieën tot het gevecht kan ontwikkelen en waar slechts geschoten kan worden tot op 500 M. en steeds op bekende afstanden, is wel geschikt tot op leiding van concours- maar allerminst tot opleiding van gevechts- schutters, 't Kost werkelijk moeite met ernst den man de vraag te stellen op welken afstand hij van de schijf staateen inlan der zegt het met een effen gezicht tot op een Meter na nauw keurig. En dan de gevechtsoefeningen met losse patronen als surrogaat? Waar een leger zich met dergelijke middelen moet behelpen, is er geen sprake van de opleiding van oorlogsschutters, maar kan men hoogstens beweren, dat beschikt wordt over schutters, die men getracht heeft op te leiden tot concoursschutters. Voor belangstellenden is aan dit artikel toegevoegd een schets van het schietterrein voor het Nederlandsche leger te Harskamp (Plaat III). Indien voor één leger een dergelijk schietkamp reden van bestaan heeft, dan is het toch zeker voor het onze. Het is dan ook mijn vaste overtuiging, dat, zoolang niet alle bataljons jaarlijks oefeningen kunnen houden op dergelijke ter reinen, onze schietoefeningen voor den oorlog met een gelijk- waardigen tegenstander geen waarde hebbende daaraan bestede tijd, moeite en kosten kunnen niet de resultaten hebben, die voor ons zoo dringend noodig zijn. Om niet te veel van het geduld der lezers te vergen en toch in het kort een andere belangrijke zaak ter sprake te kunnen brengen, zal het gevechtsschieten niet uitgewerkt worden, doch

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 248