220 Wat dit G. T. betreft, begint hij als mikpunt te nemen de onder kant van de strook, doet dan opgelegd 3 a 4 schoten, waaruit het G. T. bepaald wordt, waarna hij in verband hiermede het mikpunt vaststelt. In de volgende seriën verschiet hij in elke oefening 5 tot 7 patronen. Elke schutter doorloopt al deze oefeningen, ook de officieren.. Hoogstens wordt elke oefening driemaal geschoten. Herhaling van eene oefening heeft bij voorkeur plaats op den dag zelf, dat zij geschoten werd. Een jaar, nadat de schutter bij een veldbataljon is gekomen, moet hij de oefeningen der I en II serie doorloopen hebben, binnen twee jaar die der III en IY serie. De oefeningen der Y en YI serie zijn te beschouwen als de voorbereiding tot het individueel gevechtsschieten op onbekende afstanden, in elk geval op een ander terrein, dan waarop hij het schoolschieten heeft beoefend. Verdere oefeningen hebben ten doel den man te leeren zijn hoogtespreiding steeds meer te beperken, en voor de besten onder hen om de vuursnelheid op te voeren zonder de hoogtespreiding daardoor grooter te doen wordendit zijn de feitelijke juist- en snelvuuroefeningen. Duidelijk is het, dat het vorenstaande slechts een schema is, doch dat in hoofdzaak de practijk zal moeten leeren, welke oefe ningen gehouden moeten worden. Echter zij nu reeds opgemerkt, dat den compagnies-commandant hierbij veel vrijheid moet worden gelaten en vooral veel tijd. Er kan niet genoeg naar gestreefd worden hem van alle diensten te ontlasten, die evengoed door anderen vervuld kunnen worden, ten einde hem in staat te stellen zijn volle zorg aan de opleiding van den troep te besteden. In de eerste plaats heb ik hier wel het oog op den tijd, dien hij thans besteden moet aan administratieve werkzaamheden, aan commissies in magazijnen, onderzoeken enz., die hem aan de oefe ning onttrekken, en zeer goed door anderen kunnen worden verricht. Vermoedelijk wordt hierbij te weinig partij getrokken van den tijd, die gepensionneerden dikwijls zoo ruim ter be schikking staat. YII. Ten slotte nog een enkel woord over ons Schietvoorschrift, of

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 250