228 Noemt men als voren W. de trefkans, N. het aantal verschoten W X N patronen, dan is de uitwerking E en, daar N afhan kelijk is van het aantal schutters (F), van de snelheid van het vuur (C) en van den tijd (T) zoo wordt N F X CxTen E W X F X C X T 100 Hebben we tot nu toe alleen volle treffers op het oog gehad, omtrent aanslagen zegt het voorschrift: a. Vuurt men achtereenvolgens met twee vizieren, waarvan het eene evenveel te kort genomen is als het andere te ver ten opzichte van het juiste vizier, dan is in het eerste geval het aantal gunstige aanslagen (treffers) grooter; b. een harde bodem is gunstiger voor het verkrijgen van aanslagen dan een zachte; c. bij -gelijken bodem is het percent gunstige aanslagen op de groote afstanden grooter dan op de kleine. Uit het voorgaande blijkt, dat den Italiaanschen troepenof ficier een schat van gegevens ter beschikking zijn gesteld, die hem van veel nut zullen zijn bij de practische schietoefeningen en die ook den troep ten slotte ten goede komen. Vooral de gevolgtrekkingen, die gemaakt zijn in de punten a. b. en f. zijn van belang. Naar het voorkomt zou het alle aanbeveling verdienen ook in ons leger aan het Schiet voorschrift een dergelijk tactisch „Aanhangsel" toe te voegen; in eene groote leemte zou dan zijn voorzien en veel theorie zou weggelaten kunnen worden. Wel keeren we dan terug tot het standpunt, dat we innamen met het schietvoorschrift van 1888, maar niemand zal daar op tegen hebben, want, zoo ergens, dan mag hier teruggang zeker wel als vooruitgang beschouwd worden. Echter is het tweede deeltje van het Italiaansche Voorschrift meer tactisch dan ons „Aanhangsel" van 1888 was. En juist dat moeten we hebbben, want m.i. is ons schieten te theore tisch, te ballistisch, te weinig tactisch, te weinig kriegsgemasz Moge dan de toevoeging van een „Aanhangsel" aan ons schiet voorschrift, in den geest van het Italiaansche 2de deeltje de eerste schrede zijn op den weg, om onze schietoefeningen meer

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 258