234 Het samenwerken van hooge luchttemperatuur, directe be straling door de zon, windstilte, hooge dampspanning in de atmosfeer, ondoelmatige kleeding, zware lichaamsarheid, kan zeer licht storing van het warmte-evenwicht veroorzaken. Het streven moet er op gericht zijn al die invloeden zooveel doenlijk te neutralieeeren en daartoe kan eene doelmatige kleeding in hooge mate bijdragen. De eigenschappen der grondstoffenloaaruit de weefsels vervaar digd zijn en de invloed van de wijze, waarop deze zijn samengesteld. De grondstoffen zijn alle betere warmtegeleiders dan lucht; zij vertoonen onderling vrij aanzienlijke verschillen in warmtegelei- dingsvermogen. Yolgens Rumford, Péclet, Schuhmeister, Rubner, heeft wol 6 11, zijde 11 16, vlas 16 25 katoen 25 36 maal groo- ter warmtegeleidingsvermogen dan lucht. In de volgorde van bovenstaande cijfers is dus wol de slechtste warmte-geleider, zijde en vlas geleiden de warmte beter, katoen het best. Uit de grondstoffen worden de weefsels vervaardigd. Dooi de elkander opvolgende processen van het spinnen en weven worden de vezels op eene bepaalde wijze gerangschikt. Yan eene zelfde grondstof kunnen, door wijzigingen in het spin- en weefproces, verschillende weefsels worden vervaardigd, die in hunne eigenschappen vrij ver uiteenloopen. Rubner liet kleine stukjes van verschillende weefsels verhar den in eene oplossing van celloïdine en maakte daarvan door sneden met den microtoom. Yan die doorsneden werden ver- groote photogrammen gemaakt. Op die wijze werd een duide lijk beeld verkregen van de rangschikking der vezels, van de grootte der poriën, van de onderlinge verhouding tusschen lucht en grondstof in het weefsel. Wijl lucht de warmte minder goed geleidt dan de grondstof fen, en de weefsels mengsels zijn van lucht en grondstof, hangt het warmtegeleidingsvermogen van een weefsel eenigszins af van het warmtegeleidingsvermogen van de grondstof, maar in veel hoogere mate van de onderlinge verhouding, waarin lucht en grondstof in dit weefsel tot elkander staan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 264