240 die grondstoffen weefsels werden samengesteld. Zoo vinden we, waar Wiener de resultaten opgeeft van het water verlies door droging bij 95° C. Gemiddelde hoeveelheid water van de opgenomen hoeveelheid verdampt na 30 minuten 2 X 30 minuten. Tricot 49.9 78.2. Laken, niet impenneabel. 50.1 88.— Flanel 68.8 87.2. Drill 74.9 98.3. Laken impermeabel 88.1 97.— Effen geweven stoffen. 98.1 99.8. Hieruit blijkt, dat in 't algemeen effen geweven stoffen bet snelst hun water afstaan en dus in een gegeven tijd aan het lichaam grooter hoeveelheid warmte onttrekken dan bv. tricots,, die zeer geleidelijk hun water afgeven, bij welke het warmte verlies van het lichaam over een grooter tijdsverloop verdeeld en dus minder plotseling gevoeld wordt. Hoe rekbaarder en veerkrachtiger eene stof is, des te beter zal zij weerstand bieden aan samendrukking op die deelen der lichaamsoppervlakte, waar deze het meest te verwachten is, de enkels en knieën, het middel, de borstkas en de schouders. Dunne, gladgeweven stoffen zijn niet samendrukbaar, vooral niet, als ze uit weinig elastische grondstoffen vervaardigd zijn. Stoffen met groote poriën vertoonen een groote samendrukbaarheid, die bij wolweefsels, tengevolge van den aard der grondstof het grootst is. Hoe sterk de invloed der weefwijze zich hier doet gelden, blijkt uit volgende cijfers; bij de zelfde belasting bleek: effen geweven katoen niet samendrukbaar; als tricot geweven katoen tot 37 °j0 en als flanel geweven katoen tot 50 samen drukbaar te zijn. De rekbaarste en veerkrachtigste stof zal nog luchtwisseling toelaten, als de poriën en mazen van minder rekbare en veer krachtige weefsels door de drukking reeds gesloten zijn. De tricots

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 270