242 meer verdampen. Onder het hemd vormen zich druppels, het zweet vloeit af, de stof kleeft hier en daar vast en spant, hindert de bewegingen. Daar de geringe hygroscopische wateropneming bij het begin van het transpireeren het warmtegeleidingsvermogen van het weefsel slechts voor korten tijd en maar weinig verhoogt, d& dunne stoflaag reeds bij weinig zweetafscheiding tot minimale watercapaciteit verzadigd is, door de capillariteit het water zich over de geheele stoflaag verbreidt, de stof aankleeft en de lucht tusschen de stof en de huid verdwenen is, zoo is een zeer plotselinge overgang van een matig tot een zeer groot warmte verlies daarvan het gevolg, wat een zeer onaangenaam koude gevoel veroorzaakt. Om dit koude-gevoel te verminderen of te ontgaan wordt wel onder het hemd een zoogenaamd netje gedragen. Men onderscheidt daarvan twee soorten, eenvoudig uit draden geknoopte en als tricot geweven netjes, waarbij dan op onderling geringe afstanden openingen zijn gelaten. Die geknoopte netjes hebben het nadeel, dat zij op plaatsen,, die gedrukt worden, zeer licht de huid schaven, wat pijnlijk is- en licht aanleiding kan geven tot ontsteking door de met het zweet meegevoerde onreinheden. Vele van die geknoopte netjes hebben mazen zóó groot, dat men er twee vingers te gelijk kan doorsteken. Het doel, de huid voor het natte hemd te beschutten, kan met die netjes slechts dan bereikt worden, als de mazen niet te groot zijn. Eene absoluut zekere beschutting tegen het gevoel van koude en natheid geven zij echter nooit. Wat vooral de doelmatigheid bepaalt, is de ventilatie der on- derkleeding bij gebruik maken van die netjes. Het gecombi neerde weefsel van netje en glad geweven linnen of katoenen hemd staat, wat luchtgehalte aangaat, niet achter bij zeer lucht- rijke weefsels, doch daarom is de combinatie nog niet doelma tig. Het netje zelve neemt slechts onbeduidend weinig zweet op en het hemd gedraagt zich als zonder netje ten opzichte van wateropneming, aankleven en verhoogde warmtegeleiding. Rubner besluit zijn hoofdstuk over netjes met de zinsnede. „Nach dem Ge- sagten wird man berechtigte Zweifel über die Zweckmassigkeit des

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 272