243 Fragens von sogenannten Netzjacken nicht unterdrücken können. Wat het warmte-terughoudend-vermogen betreft, nemen alle- wolweefsels eene eerste plaats in. Het is echter eene grond eigenschap van de wol, dat zij weinig of geen water tot zich trekt; die eigenschap is een gevolg van het vetten van de wol bij het weven, en varieert dus in zekere mate, doch nooit bezit een wolweefsel een capillair opzuigingsvermogen zoo groot, als dat van effen geweven linnen, zijde of katoen. Dit geringe opzuigingsvermogen is een nadeel van wolweefsels. Is echter de zweetafscheiding niet uitermate overvloedig, dan neemt het wol flanel en het woltricot het uitgescheiden zweet voldoende in zich op. Wordt bij het dragen van wollen onderkleeding zeer veel zweet afgescheiden, dan is de kleeding öf te dik, öf voor dit ge geven geval geheel te verwerpen als ondoelmatig. Moge de vraag, of met wol uitsluitend een bruikbare winter - kleeding te vervaardigen is, ten volle bevestigend moeten wor den beantwoord, het mag betwijfeld worden of een geheel wollen kleeding in de tropen wel aanbeveling verdient, schoon het haar in dit opzicht niet aan verdedigers ontbreekt. Rubner heeft, op grond van nauwkeurige berekeningen, de wenschelijkheid aangetoond, om de dikte der kleeren naar de temperatuur te regelen en heeft berekend, dat voor eene klee ding, geheel uit wol bestaande, bij eene temperatuur boven 25°C, de totale dikte ongeveer 1.76 mM. moet bedragen, bij langzamen gang in de vrije lucht. Zoo'n kleeding zou dus kunnen bestaan uit eene bovenkleeding van onze tegenwoordig gebruikt wordende serge, dikte 1.08 mM.en een zeer dun wolflanellen of woltricot hemd. Bij groote zweetafscheiding is die onderste laag te dun,, de onderste huidbedekking is als een reservoir, dat niet te spoe dig mag worden gevuldwaar weerstandsvermogen op den voor grond moet treden, kan zoo'n wolflanellen of woltricot hemd niet voldoen. Vele menschen kunnen de prikkeling op de huid, door de tal rijke opstaande haartjes veroorzaakt, niet goed verdragen. Wol len onderkleeren moeten bovendien met de grootste zorgvuldig heid worden gereinigd. Reiniging met te warm water moet ver meden worden om te voorkomen, dat ze krimpen. Door dat krim pen wordt de stof wel weinig in hare eigenschappen veranderd,

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 273