244 doch als kleedingstuk kan het door de vormverandering onbruik baar worden. Warm water tast wol vrij sterk aan; door het wasschen slijten wolweefsels dan ook meer, dan door het dragen, tegen desinfectie bij hooge temperatuur is de stof niet bestand. Door velen worden in den laatsten tijd katoentricots aanbe volen; ze komen veel in den handel voor. Yoor het meeren- deel zijn deze tricots ongebleekt en ongeverfd. De uit het weef sel uitstekende katoenvezels missen de elasticiteit van de wol vezels, zoodat katoentricot nooit zoo volkomen van de huid ge- isoleerd wordt als woltricot of wolflanel, daarentegen zijn de katoenvezels te fijn om de door de wolvezels veroorzaakte jeuking op te wekken. Het meerendeel dezer weefsels voelt zeer zacht aan en is zeer rekbaar. Katoentricot staat bij wolweefsels ten achter in het vermogen om de warmte terug te houden. Dit gebrek is te verhelpen door dikker weefsel te kiezen. Vol gens Rubner varieert de thermisch aequivalente dikte, die van wollen tricot op 1 stellend, tusschen 1.40 en 1,60. Bij een bo- venkleedingstof als serge, dikte gemiddeld 1.084 rnM., ware dus een katoen tricot onderkleedmg van 1,5 X (1.76 1.08) 1.02, rond 1 m.M. dikte te kiezen. Bij een katoentricot werd gevonden. Soortelijk gewicht 0.199. Lucht pro mille van het volume. 847. Vaste stof 153. De minimale watercapaciteit bedroeg 22.7 °/o, zoodat voor de natte stof de samenstelling werd: Lucht pro mille van het volume 620. water 227. vaste stof 153. De ventilatie van de huid wordt door het nat worden dus niet beduidend meer belemmerd dan bij het dragen van wolweefsels. Tegen ruwe behandeling en hooge temperaturen is katoen tricot al even goed bestand als effen geweven katoen. Ifooge prijs behoeft geen bezwaar te zijn; katoentricots zijn niet zoo heel veel duurder dan effen geweven katoenen klee- dingstukken; wolweefsels daarentegen zijn duur. Mag katoentricot dan ook al niet aan alle desiderata beant woorden, het heeft veel voor boven de glad geweven katoenen stof.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 274