245 Wijl de gladgeweven linnen en katoenen stoffen een groot "weerstandsvermogen bezitten, zal men in sommige gevallen, al leen uit dat oogpunt reeds, bij de keuze van de stof voor eene bovenkleeding het oog op die weefsels moeten vestigen. Witte linnen of katoenen kleeding heeft, bij oponthoud in de zon, het groote voordeel minder warmte te absorbeeren dan de meeste wollen stoffen, die gewoonlijk geverfd zijn. Dit voor deel mag echter niet het linnen of katoen worden toegeschreven,, het is een gevolg van de witte kleur en ware ook bij wolweef sels te bereiken. Ten gevolge van het groote warmtegeleidings- vermogen der gladgeweven linnen en katoenen weefsels is men, met welk wolweefsel dan ook, niet in staat eene zoo koele, luchtige kleeding te vervaardigen. Wijl het uitstralingsvermogen kleiner is dan dat van eene stof met ruwer oppervlakte, zoo wordt het gevolg der betere warm- tegeleiding ten deele door dit lagere uitstralingsvermogen op geheven. De verhouding van de kleedingstof tot water verbiedt echter haar algemeen gebruik voor bovenkleeding. Bij ruime bovenkleeding zal de lucht van alle zijden vrijelijk kunnen toestroomen en zoo de nadeelen der geringe permeabili teit ten deele, en waar 't menschen geldt, die niet zwaar arbeiden,, bijna geheel opheffen. Bij ruime zweetafscheiding vullen zich de poriën der stof al zeer spoedig met water; 't zelfde geschiedt bij lichten regen, de lucht kan door het weefsel niet tot de huid doordringen. Beletten nu slobkousen om het been, gordel om het middel, riemen over de schouders van alle kanten de lucht om tot de onderkleeding: door te dringen, dan doen zich de nadeelen der gladgeweven stoffen in de hoogste mate gevoelen. Dit bezwaar wordt niet opgeheven door het dragen van wollen onderkleeding. Door het onder de kleeding verdampende zweet wordt de dampspanning aanzienlijk verhoogd, is het verzadigingspunt be reikt, dan kan geen zweet meer verdampen, dus geen warmte langs dien weg aan het lichaam worden onttrokken, wat onder ongunstige omstandigheden, hooge luchttemperatuur gepaard met hooge dampspanning in de atmosfeer bij zwaren arbeid, over verhitting van het lichaam tengevolge kan hebben. En het groote geleidingsvermogen van de glad geweven linnen

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 275