11 doeld vuur hebben afgeleid ook voor dat met eene willekeurige opzethoogte doorgaan, mits men slechts het aantal en het aantal schoten elk met één vermindert. Heeft men bijv. in een groep van 8 schoten met eene willekeurige opzethoogte 6 en 2 waargenomen, dan komt zulks overeen met een groep van 6 schoten met 5 en 1 met de opzethoogte van een treffer. Omgekeerd kunnen ook de hier gevonden formulen op laatstgenoemd vuur worden toegepast, als men het aantal (4-) en schoten met 1 vermeerdert. Om bijv. de nauwkeu righeid te berekenen, waarmede de artilleristische afstand bij het vuur met de opzethoogte van een treffer is bepaald, hebben wij in het eerste gedeelte de methode der substitutie toegepast, en kwamen wij daarbij tot de wet, dat de waarschijnlijke fout op den artilleristischen afstand bij n schoten en n schoten gelijk is aan 4* 4- 4Se0. Is echter n een groot getal, dan leidt deze berekening tot zooveel omslag, dat zij feitelijk onuitvoerbaar wordt. Veel gemakkelijker is het in zoodanig geval formule (19) toe te passen. Willen wij bijv. de nauwkeurigheid berekenen, waarmede de artilleristische afstand is bepaald door een groep van 500 schoten dan hebben wij in deze formule voor n slechts 498 te substi- tueeren en vinden dan in een kwartier tijds eene nauwkeurige waar de, terwijl de methode der substitutie geheel onbruikbaar wordt- Yan toepassing der integreermethode is in zoodanig geval in 't geheel geen sprakete minder daar deze steeds de oplossing van eene hoogeremachts vergelijking vordert, waarvan de graad 1 hooger is, dan het aantal schoten der groep. Dat werkelijk het vuur met eene willekeurige opzethoogte bij benadering gelijk gesteld mag worden aan dat met de opzet hoogte van een treffer, waarbij het aantal en schoten 1 minder is, kan ook nog blijken, als men de waarden der waarschijnlijke fouten op den artilleristischen afstand vergelijkt. In de volgende tabel hebben wij die waarden over groepen van 2 tot 20 schoten aangegeven. o o 7

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 27