254 T>e tenue in garnizoensdienst. Voor officieren is de tenue in garnizoensdienst marsehtenue, met ver gunning evenwel om, behalve in den Krijgsraad, onder de wapens en in piketdienst, ook de witte pantalon te dragen, zoo luidt artikel 13 van het Reglement op den garnizoensdienst. Tot dien dienst worden o,m. gerekendhet ontpakken van goederen, in de magazijnen van elders aangebracht, het keuren van geleverde en aangemaakte goederen, het afkeuren van onbekwame goederen, het her keuren (als z.g.n. arbiters) van door de officieren der week afgekeurde levensmiddelen, enz. enz. in het a'gemeen al die verrichtingen, waarvoor door den militairen commandant eene commissie wordt benoemd. Dies ziet men dikwijls een paar officieren deftig in het zwart, pardon in 't donkerblauw, met helmhoed en sjerp en met zijdgeweer gewapend,., zich naar een magazijn of hospitaal begeven, om een kistje goederen te ontpakken of een partijtje versleten vieze hospitaalkleederen af te keuren en stuk te doen scheuren. Het past ons niet den draak te steken met militaire verrichtingen, maar de opmerking moet ons van het hart, dat de ernstige marsehtenue, bij een krijgsraad op hare plaats, al bitter weinig past, laat ons liever zeggen( een mal figuur maakt bij diensten als voren omschreven. Een partijtje waardelooze hospitaalkleeding laat zich evengoed afkeuren door in 't wit als door in marsehtenue gekleede officieren; bovendien ge schiedt zulks reeds daar, waar dienaren als onderwerpelijke door den gewes telijken intendant of door een der op zijn bureau geplaatste officieren worden verricht. Ofschoon krachtens de laatste alinea van artikel 13, in den aanhef ge noemd, de mibtaire commandant feitelijk het recht heeft, voor de meer genoemde diensten afwijking van de marsehtenue toe te staan, wordt van die bevoegdheid nimmer gebruik gemaakt. Het zou daarom hoogst wenschelijk zijn, indien voor het dragen der marsehtenue meer rationeele voorschriften werden gegeven, in dier voege b.v., dat een officier, die voor een der meergenoemde commissies door den militairen commandant wordt aangewezen, dien dienst zal kunnen ver lichten in de voor dien dag in verband met zijn dagelijkschen dienst voor hem verplichte tenue; dat zal dus kunnen zijn voor een bureau-officier de witte, voor een troepen-officier de gewone exercitie dan wel de kleine tenue in blauw of wit met of zonder sabel. A. L. Kleeding voor officieren. Zooals bekend, werden bij de A. O. No, 28 van 1896 de schouderkwasten met snoeren afgeschaft en de gouden en zilveren tressen ingevoerd; de

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 284