256 Schoeisel voor officieren. Toen de nieuwe bundel Algemeene Orders onlangs het licht zag, had ik gehoopt, dat daarin een gedeelte der niet geheel vervallen A. O. No. 57 van 1868 zoude zijn opgenomen, in tegenstelling met hetgeen ge schied was bij den vorigen bundel 1832—1894. Mijn hoop was evenwel ijdel. Wat toch is het geval? Ieder officier, die na 1894 werd aangesteld en die zich bij aankomst in Indië een bundel Algemeene Orders aanschafte, welke door het D. v. O. was uitgegeven, kreeg natuurlijk niet de dikke grijze, doch een handiger gele in zijn bezit. Het was dus buiten zijn schuld, wanneer hij niet naleefde, hetgeen bepaald werd bij een A. O., waarvan het niet opnemen in dien bundel door hooger hand was goedgekeurd. Wanneer hij dan, hetgeen wel nimmer het geval zal zijn geweest, in uniform verscheen met schoeisel van wit, rood of zelfs groen leder of zeildoek, hield hij zich volkomen aan het voorgeschrevene bij A. O. 1894 No. 28 sub B., wanneer dat schoeisel slechts tot boven den enkel reikte (zonder gebruik van sous pieds). Hij zou evenwel spoedig ter verantwoording zijn geroepen en hem zijn opgemerkt, dat hij zich te houden had aan het bepaalde bij A. O. 1868 No. 57. Wiens schuld was het evenwel, dat hij het daarin bepaalde niet kende, en dat hij niet wist, dat hierin staat voorgeschreven, dat het scho-isel'van officieren moet zijn van zwart glimmend of verlakt leder? P. Verbandtasschen. Bij vele compagnieën der veldbataljons, alsmede bij enkele detachementen, wordt bij de oefeningen buiten het kampement een verbandtaseli mede genomen. Uit ondervinding is mij gebleken dat het aanbeveling verdient een dergelijke tasch te doen inhouden 1° eenige rolletjes verbandlinnen en verbandgaas om bij verwondingen het eerste verband te leggen 2° een doosje met fijn keukenzout. In het terrein toch komt het meermalen voor, dat men door wespen ef bijen wordt gestoken. In dat geval wordt de gestoken plek met wat fijn keukenzout flink ingewreven, waardoor de pijn verdwijnt en het opzwellen van de wond wordt voorkomen go een doosje met zuivere sirihkalk I een fleschje met zuivere klapperolie. Komt men in aanraking met karbouwenbladeren (daoen kemadoe), dan

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 286