268 steeds verbeterd is en door de vreeselijke verwoestingen, die het kon aanrichten, een geheelen onmekeer in de oorlogsvloot heeft teweeggebracht. Aan de meeste tegenwoordige Marines is een geheele vloot toegevoegd van snelloopende, uitsluitend met torpedo's bewa pende, lichte vaartuigjes niet alleen, maar alle groote schepen zijn ook voorzien van de automobiele torpedo. Er is een korten tijd een stilstand geweest in den vooruitgang der techniek op het gebied van geschut en men meende, dat torpedo en ram voortaan in een zeeslag meer beslissen zouden dan het geschut. Een kwart eeuw geleden ongeveer kwam vrij plotseling het gebruik van het achterlaadgeschut in zwang en het kanon plaatste zich weer meer op den voorgrond, 't Pantser werd evenwel ook voortdurend verbeterd. De technici begonnen een strijd van kanon tegen pantser, die nog heden voortduurt, doch het kanon meester deed blijven, wilde men niet te zware schepen bouwen. De invoering van het snelvurend geschut van allerlei kaliber gedurende de laatste jaren bracht het kanon zoozeer op den voorgrond, dat het geen verbazing meer wekte in de jongste zee oorlogen te zien, hoe de overwinning werd bevochten uitsluitend met geschut, zonder dat ram of torpedo zelfs gebruikt waren. Toch bleken de laatste wapens niet te versmaden, daar de uit werking ervan zoo verschikkelijk is. Het wederkeerig streven zal dus zijn om, zoodra de kans zich daartoe voordoet, de torpedo op den vijand te doen aanstormen, hetgeen vooral op het moreel een verderfelijken invloed heeft; van de andere zijde zal de uiterste krachtsinspanning aangewend moeten worden, om het te dicht naderen dier vernielingswerktuigen te voorkomen. Het kanon is het wapen, dat met succes gebruikt kan worden op een afstand, waarop men aan torpedo of ram niets heeft, en als vanzelf spreekt het dus, dat elke partij liever zal trachten door het geschut haar doel te bereiken, dan met de onzichtbare gevaarlijke torpedo's of de nog gevaarlijker ram. De minste weifeling toch, of het in het ongereede raken van stuurinrichting, maakt hem, die zich ten doel stelt met den ram aan te vallen, de prooi van den ram des vijands, of van diens torpedo's.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 298