269 Om vrij te blijven van door den vijand gelanceerde torpedo's, moet men hem niet dichter dan 1000 M.,jagende, de vijan delijke torpedo tegemoetloopende, zelfs niet dichter dan 1500 M. naderen, en is dit dus ongeveer de minimum-afstand, waar op gewoonlijk het Marinegeschut zal gebezigd worden tegenover ■vijandelijke schepen. De maximum- afstand hangt af van ver schillende omstandigheden, maar hoofdzakelijk van de ballistische eigenschappen van het geschut en de trefkans der verschoten projectielen. Het geschut der oorlogsschepen heeft naast het bestrijden van vijanden te water ook tot doel het ageeren tegenover landver- sterkingen en het bombardeeren van plaatsen, die soms op be langrijken afstand van de kust gelegen zijn, waar dus een eisch is, dat op grooten afstand nog eene behoorlijke trefkans en goede uitwerking van het vuur verkregen wordt. In den zeeoorlog komt het ook soms voor, dat men gebruik maakt van de wetenschap der groote superioriteit van eigen wapens boven die van den vijand, door den laatste op zoodanigen afstand onder vuur te nemen, dat het eigen geschut wel uit werking heeft, doch dat des vijands slechts zeer gering is. Om hiervan een nuttig gebruik te maken is het noodig, dat men weet, welke de eigenschappen van ons geschut zijn en wat. de trefkans op zekeren afstand is onder gunstige omstandigheden, terwijl wij ook de grootte der fouten moeten nagaan, welke sto rende invloeden als wind en minder goede munitie ten gevolge hebben. Bij Marine-Artillerie komen behalve de genoemde fac toren nog andere, welke ook zeer belangrijke afwijkingen ten gevolge hebben en wel de verplaatsing van het opstellingsvlak, dus vaart met de afwijking en dwarse luchttegenstand op het projectiel, die ervan het gevolg is, en de groote snelheid van verandering van het doel, zoowel in eene richting naar ons toe, als in eene dwars daarop. En ten laatste de helling van het opstellingsvlak, welke door stampen en slingeren van het schip steeds veranderlijk is. Wij zullen met al deze fouten rekening moeten houden en ze in deze studie achtereenvolgens behandelen. Theoretische trefkans. In de eerste plaats moeten wij weten, welke onder normale

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 299