270 omstandigheden bij opstelling op een onbewegelijk vlak, de tref kans van onze vuurmonden is. Hiertoe worden gewoonlijk schijf beelden geschoten op eenige- bepaalde afstanden en de uitkomsten door interpolatie en gra- phische metbode in zoogenaamde trefkans-tabellen vereenigd. Het schieten van schijf beelden geschiedt voor het Eederlandsche- Marine- geschut, dat, behalve het Hotchkiss- revolver-kanon, door de firma Krupp geleverd wordt, gewoonlijk op het schietterrein dier firma te Meppen alwaar de schootstafels worden samen gesteld. Voor het kleiner geschut doet de Marine dit zelf op haar schietterrein „den Hors" op Texel. Ontbreekt in eenige schoots- tafel de trefkanstabel, dan is dit meestal het gevolg van gebrek aan gelegenheid om schijfbeelden te schieten, of uithoofde van te groote kosten, die het schieten van vele schijfbeelden met zich voert. Moeten wij met een zekeren vuurmond, waarvan ons de tref kans op verschillende afstanden tot eene zekere grens bekend is, vuren op eenig voorwerp, dan kunnen we, mits beneden die grens blijvend, uitrekenen, hoeveel kans van treffen wij hebben. Het geval zou zich kunnen voordoen, dat die trefkans 1 °/0 werd, ja, zelfs oneindig klein. In dit geval zou munitieverspilling plaats hebben, en doen we beter, niet te vuren, en onze schoten te bewaren voor gunstiger gelegenheid, tenzij men schieten wil beschouwen als bangmakerij. Even goed ais bekendheid met de trefkans ons een middel aan de hand geeft om voor een willekeurigen afstand, welke bin nen het bestek der kolom spreiding van de schootstafel valt, een grootte van schijf uit te rekenen, waarop een bepaalde kans van treffen bestaat, kunnen we omgekeerd uitrekenen, tot op wel ken afstand we een vijand moeten naderen of naderbij moeteni laten komen, om met eenige kans op succes het vuur te openen,, ten einde niet noodeloos munitie te verspillen, of, wat hetzelfde is, het vermogen van ons schip met eene hoeveelheid vergeefs* verbruikte energie te verminderen. Zijn we niet bekend met de trefkans van een vuurmond, dan- trachten we zoodanig te richten, dat de gemiddelde kogelbaan in het te raken punt moet terecht komenwe staan nu bloot aan allerlei verrassingenmisschien is elk schot raak, misschien.-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 300