274 - geven dan sub a en ft, moeten wij niet uit het oog verliezen, dat tot vergelijk met nieuwer geschutsoorten de kanons van 7,5 cM. A. en 12 cM. K. A. zich niet zoo goed leenen, omdat de aanvan kelijke snelheid te gering is: respectievelijk 291,5 en 291 M en de lengte der kanons—20 en 17.5 kalibertekort; beter is het kanon van 3.7 c.M. met Y0 448 M. en met eene lengte van 30 kalibers. Beschouwen we de gegevens van het kanon van 3,7 c.M., en maken we eene graphische voorsteliing (zie Plaat IV) der sprei ding door op de X-as de afstanden af te zetten, op de Y-as de daarbij behoorende spreiding, die in hoogte boven de X-as, die in breedte onder de X-as. Ter duidelijkheid hebben we de schaal zoo genomen dat 100 M. afstand 1 c.M. is, terwijl bij de sprei ding 1 Meter wordt voorgesteld door 1 c.M. We merken op, dat de bundel zich meer en meer gaat verspreiden, veel vlugger dan de afstand grooter wordt, of met andere woorden, dat de trefkans zeer belangrijk kleiner zal wor den op een zeker doel, naarmate het verder weg is. Om nu te zien tot op welken afstand we op een gegeven doel kunnen vuren zonder minder dan 25°/0 trefkans te ver krijgen, maken we gebruik van de graphische methode. We zetten op de Y-as boven de X-as af de hoogte van het doel en daar beneden de breedte van het doel en trekken door die punten lijnen evenwijdig aan de X-as; uit de snijpunten dier lijnen met de lijnen der 50°/0 spreiding in hoogte en breedte kunnen we dan afleiden, tot op welken afstand we 50°/o trefkans in hoogte en breedte hebben. Door in de figuur ook nog aan te geven de lijnen van 100% spreiding 4 maal de 50°/o spreiding, krijgen we ook door snij ding met de doellijnen den afstand, waarop men 100% trefkans heeft op een gegeven doel. Nu zal in de werkelijkheid zich waarschijnlijk altijd het ge val voordoen, dat het te treffen doel ook eene diepte bezit, en, door het onder een hoek invallen van de projectielen op een gegeven afstand, biedt dat voorwerp dan meer doel voor ons projectiel dan alleen de hoogte en breedte, namelijk de lengte; om evenwel maar bij twee afmetingen te blijven, hetgeen voor onze graphische methode wel zoo gewenscht is, kunnen we die

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 304