- 277 vermenigvuldigen met de natuurlijke cosinus van (4 cos p Daar de helling der grondlijn zeer gering is, aangezien de gevechts marsen niet zoo hoog zijn en de torpedoboot zich niet zoo dicht bij zal wagen, kan die correctie echter best achterwege blijven. We kunnen dus, aannemende, dat de geschutmarsen 20 Meter boven water zijn, berekenen, wat de suppletiehoogte zal wor den op afstanden van 100- 200- 300- tot 700 M. toe en dezehoo^ten moeten dan boven 1 Meter (hoogte dek torpedoboot) worden aangegeven in de graphische voorstelling, maar deze bewerking toont duidelijk, dat die toename in hoogte zeer gering is; op 700 M. 1 Meter boven 1 Meter dekhoogte wordt dus 2 Meter, wat juist de hoogte der schijf was. Op 200 Meter wordt ze pas belangrijk, namelijk 3,5 -t- 1 4,5 Meter boven de waterlijn. Trekken we nu in Plaat IY deze hoogtelijn van het doel, uit de mars gezien, er bij en geven we tevens de 99,3° 0 spreidingslijnen aan, dan ko men we tot het resultaat, dat 99,3°/0 trefkans behouden wordt door van dek te schieten op afstanden kleiner dan 500 meter,, terwijl de maximum afstand uit de mars van 20 Meter hoogte 550 Meter bedraagt, alzoo eene zeer kleine aanwinst. Toch heeft het plaatsen der snelvuurkanons in de marsen wel voordeelen, maar die zullen later bij richten beter uitkomen. (Men ziet beter, hoe de aanslagen van misschoten ten opzichte van het doel vallen). le Regel „Een gemak van de graphische voorstelling is, dat „we, door de snijpunten der grenslijnen van het doel met de „spreidingslijnen onderling te verbinden, direct op de X-as den „afstand vinden, waarop we een trefkans van q (hoogte) maal „q (breedte) hebben." Hierboven werden zonder verdere toelichting reeds eenige voor beelden gegeven, waar wij de trefkans op het schijfje van 2 X 3,17 berekenden, terwijl we hetzelfde getal ook in de graphische voor stelling vonden, door snijding dier verbindingslijn met de X-as. Beschouwen wij nu ook dit laatstbehandelde geval: Afstand der schijf 600 Meter; 50°/o hoogtespreiding 0,6250°/o breedtespreiding 0,6 dus ru 4. 2,00 J4. 3,17 q/hoogte en q/breedte ~ralzoo: totale trefkans 9,71 X 100 97,1%.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 307