- 296 recht voorin gezien schip. Als gemiddelde zullen wij een schip nemen van de volgende afmetingen100 Meter lang, 15 Meter breed, hoogte bovendek 5 Meter boven waterwaarboven nog 3 Meter kwetsbare deelen in de midscheeps zijn opgesteld. Op plaat VI is dit geschied voor het kanon van 15 cM. snelvuur tot op 13000 Meters, op de platen VII, VII en IX respectievelijk voor de kanons van 7,5 en 5 cM. snelvuur en het kanon van 17 cM. A. No. 1. De doelhoogte lijnen bestaan uit de hoogte van het doel plus eene suppletie, welke wordt verkregen door de lengte of breedte van het schip te vermenigvuldigen met den tangens van den invalshoek voor de bijbehoorende dracht en zullen dienten gevolge voor elk soort geschut anders zijn. Dit is de reden, dat we eenige gemiddelde afmetingen moeten aannemen als basis voor onze graphische voorstelling, hoewel •door verschillend gekleurde lijnen andere afmetingen in dezelfde teekening zouden zijn te brengen. Teneinde de vroeger gegeven regels te volgen, moeten wij niet alleen de 50 o/0 Hoogte en Breedte spreiding, maar ook de 100°/o in de figuur aangevenwij kunnen nu de trefkans op verschil lende afstanden bepalen. Tevens zijn wij in staat een vergelijk te maken met de wer kelijkheid door bijv. de trefkans graphisch te bepalen, welke we op de gebruikelijke schijf bij de Nederlandsche Marine van 6x6 Meter hebben op eenigen afstand, en deze te vergelijken met de resultaten door schijfschieten practisch bekomen. In de practijk toch zal men niet alleen met fouten van schieten, maar ook met fouten in het richten, met persoonlijke fouten en met de bewegelijkheid van het opstellingsvlak te maken hebben, zoodat de practische trefkans natuurlijk geringer zal zijn dan de hierboven gevondene theoretische. We zullen eene zekere ver houding krijgen, en de oefeningen der bemanning zullen alzoo ten doel moeten hebben, die breuk zoo na mogelijk tot de een heid te doen naderen. D. E. Keus, fWordt vervolgd.) Luit1", tjz. 2ae kl.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 326