301 te brengen, wat zij in een werkelijk gevecht niet zouden durven doen 1)". Laten we er toch voor zorgen, dat zoo iets nooit van onze oefeningen kan gezegd worden! In punt 29 enz. wordt de eerste oefening besproken, zijnde eene Compagnie in Bataljonsverband op voorposten. De opdracht hiervoor is onvolledig. In de eerste plaats had de aanhef hiervan den toestand bij den vijand en hij de eigen troepen duidelijker moeten aangeven en bijv. moeten luiden: „Een te Tjilintjing gelande vijand heeft onze troepen in W. „en Z. W. richting teruggedrongen en is thans met een deel „zijner [of zijne geheelej troepenmacht ten O van Poelo Gadoeng „gemeld, doch aldaar de Soenter nog niet overgetrokken. Onze „troepen houden Batavia nog bezet (of zijn in terugmarsch „naar Buitenzorg of iets anders), terwijl onze brigade in bivak „te Salemba gelegerd is met het doel Het maakt n 1. een groot verschil of onze troepen Weltevreden nog bezet houden en de brigade, waarvan deze voorposten een onderdeel zijn, ter ondersteuning dier troepen zijn opgerukt, dan wel of onze troepen Weltevreden reeds verlaten hebben en deze brigade de achterhoede van het terugtrekkende leger vormt. De verdere onvolledigheden dezer opdracht aan te geven, komt mij onnoodig voor, daar S. blijkbaar zijn in punt 18 gegeven raad, om in opdrachten niet altijd de noodige aanwijzingen te geven, in toepassing heeft gebracht; door vergelijking met het geen betreffende den inhoud van soortgelijke opdrachten in ons V.V. is voorgeschreven zal de lezer zelf gemakkelijk de onvolle digheden kunnen vinden. De onderaanvoerder kan evenwel hieruit slechts leeren, hoe het niet moet en daar nog vele voorbeelden daarvan gegeven kunnen worden, terwijl het aantal wijzen van goede uitvoering zeer beperkt is, acht ik het aangeven van deze laatste veel nuttiger dan hetgeen hier geschied is. Vermelding verdient nog de niet noodzakelijke, noch gemoti veerde verandering van ons woord voorpostendetachementen in voorpostencompagnieën. 1) Soldatengeschiedenissen van Kudyard Kipling door Mevr. van Heuvelinck.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 331