303 4e de verdere dienst bij de veldwacht heeft geregeld; 5e veldwachtrapport No. 1 heeft opgemaakt. Dit laatste geschied zijnde, moet hij nog zijnen manschappen den toestand zooveel mogelijk toelichten en zich volkomen bekend maken met het om zijne veldwacht gelegen terrein (punt 10 en 11 176.) Verlangt men dan nog een schets hij Rapport No. 1, wat in 't algemeen aanbeveling verdient, dan duurt het minstens een paar uur voor alles goed is uitgevoerd. Dan is ook de tijd gekomen voor den compagniescommandant om op het terrein de getroffen maatregelen na te gaan en de noodig geachte vragen te stellen. Of deze mondeling of schrif telijk beantwoord moeten worden, hangt hoofdzakelijk daarvan af, of er al of niet eene tegenpartij is aangewezen. Is dit wel geschied, dan kan men daarvan parlementairs doen uitzenden, personen doen deserteeren, de posten doen verkennen, aanvallen doen uitvoeren, enz., zoodat dan de veldwachtcommandant zijne aandacht voortdurend op den vijand gevestigd moet houden en al weinig tijd zal over hebben om vragen schriftelijk te beantwoorden. In de punten 31 t/m 36 worden de antwoorden op gestelde vra gen vermeld en hieruit kan men eenigszins opmaken hoe S. zich i. c. de directe beveiliging denkt. Hieromtrent valt het volgende op te merken: punt 31 ad a. Minder juist acht ik, dat reeds dadelijk twee fuseliers de veldwacht No. 2 volgen. Hieraan is n.l. het nadeel verbonden, dat, indien de veldwacht de haar aangewezen plaats door den vijand bezet vindt, zij niet met alle kracht daartegen kan optreden. Een evenredig voordeel staat hier tegenover niet. Nu moet nl. deze patrouille, nadat de juiste plaats van veldwacht No. 2 door haren commandant bepaald is, de eigen veldwacht gaan opzoeken, wat zeker niet gemakkelijker zal zijn, dan wanneer zij van de standplaats van deze laatste naar die van No. 2 wordt ge dirigeerd volgens aanwijzingen, die op het terrein zelf worden ge geven. Ik acht het dan ook beter op te volgen hetgeen in ons Y.Y. daaromtrent is voorgeschreven n.l., dat die patrouille eerst uitgezonden wordt, als de veldwacht te bestemder plaatse is en deze onbezet gevonden heeft, ad b. voor directe beveiliging wordt hier de Russische methode

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 333