304 toegepast (verg. blz. 69 punt 3)waarom dit geschiedt, wordt even wel niet vermeld. De eenige geldige reden hiervoor zou kunnen zijn, dat de veldwachtcommandant van plan is hij een vijande lijken aanval stelling te nemen op dien kogelvanger, doch dan had dit vermeld moeten worden. Is dit zijn plan niet, dan acht ik het uitzetten van een korporaalspost niet juist, daar deze allicht hij een vijandelijken aanval niet tijdig zal terugtrekken, terwijl de moge lijkheid om door den drogen sloot den kogelvanger gedekt te berei ken het uitzetten van een korporaalspost onnoodig maakt. Tot hoe ver de door de veldwacht uitgezonden sluippatrouille zich beweegt, is moeielijk na te gaan, daar Tjipinong niet op kaart No. 1 voorkomt en op No. 2 in de lucht zweeft. punt 32 ad b. Aannemende, dat op 1 K.M. voor de postenketen een punt is, waarvan de voortdurende waarneming noodzakelijk is,—hetgeen evenwel nergens uit blijkt—wordt hier observatie post genoemd wat in ons V.V. en elders gedetacheerde post heet. Waarom deze naamverandering heeft plaats gehad, is mij niet duidelijk. Dat een man in een hoogen boom in een niet geraseerd Indisch terrein een op 1 K.M. afstand geplaatsten post—i.e. de zoogen. observatie-post—kan zien, mag zeker als een groote zeldzaamheid beschouwd worden. punt 33. Als alle korporaals van het Nederl. Indische Leger mettertijd zulk een antwoord geven en dit ook blijken te begrij pen, dan mag zeker gezegd worden, dat de wetenschappelijke vor ming van het kader hoog is opgevoerd. punt 35 ad a. Uit het sub b. gegeven antwoord blijkt, dat met „kampongrand 200-300 M. N.O. waarts van Kasar" bedoeld wordt de aldaar gelegen door hoornen en bamboestruiken omgeven ruimte. Het woord kampongrand had dus niet gebruikt mogen worden. Blijkens de 4° alinea van dit antwoord wordt ook door deze veldwacht een observatie-post, lees gedetacheerde post, opgesteld, n.l. in den oostrand van Baroedeze post blijft gedurende een vijandelijken aanval, als de eigen veldwacht moet terugtrekken, belast met de waarneming van den vijandVooropstellende, dat mij uit de kaart niet blijkt, dat nabij dien rand eenig punt ligt, dat de plaatsing van een gedetacheerden post noodig maakt,

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 334