308 "binding met de veldwacht dan waarschijnlijk verloren gegaan is. Gaan we thans na hoe groot in het hier behandelde voorbeeld het voordeel van het uitzetten van de observatieposten kan ge weest zijn. 1) Yolgens de gegeven opdracht was de vijand ten O. van Poelo Gadoeng gemeld en de Soenter nog niet overgetrokken. Uit de op de gestelde vragen gegeven antwoorden blijkt, dat o.m. uit gezet waren twee observatieposten, n.h een in den oostrandvan Baroe en een andere op 1 K.M. voorwaarts van den Oostrand van Gaga, dus ongeveer in dat de&l van kampoeng Rawa mangoen Z. O. ,dat nabij den weg Gaga-Panggilingan is gelegen. De eerste heeft nu in het geheel geen uitzicht op den weg, dien de vijand volgen moet om bij de eigen troepen te komen, daar de kampong Ambon hem dit belet, de tweede kan den vijand tot op 750 M. waarnemen als deze den weg Panggilingan- Gaga volgt, doch niets van hem zien, als hij door kampong Ambon marcheert. Is het door den eerst genoemden observatiepost te verkrijgen voordeel dus al zeer problematiek, de laatstgenoemde kan alleen seinen, dat de vijand langs of nabij den weg Panggilingan-Gaga nadert, evenwel zonder opgave van sterkte en soort, daar diens veiligheidstroepen wel zoo ver vooruitgeschoven zullen zijn, dat de hoofdmacht nog niet uit het voorgelegen bedekte terrein is gede- boucheerd, als de observatiepost reeds genoodzaakt is terug te trekken. Welk voordeel heeft de veldwacht commdt. er nu van, dat hij enkele minuten vroeger weet bijv. dat een peloton cavale rie of een sectie infanterie langs den weg Penggilingan Gaga nadert? Ik acht dan ook het voordeel van zulke observatieposten uiterst gering, terwijl zij het groote nadeel hebben, dat er meer personen dan noodig is in het voorterrein zijn, die het vuren belemmeren. Dit laatste is nu ook wel bij het uitzenden van sluippatrouilles het geval, doch daar bij eene goed ingedeelde wacht deze dienst steeds 1) Hiertoe is geraadpleegd de kaart van Batavia, schaal 1: 50000, waarvan de bij het werk behooren-le overzichtskaart is overgenomen; door haar gemis aan de omtrekken van de kampongs h'-eft deze laatste al zeer weinig waarde Als een zeer goede ov erzichts- kaart in den hier gewenschten geest mag m i beschouwd worden de kaart gevoegd bij de causerie over de tusschen Batavia en Buitenzorg in Aug. jl. gehouden manoeuvres [No. 10 van den vorigen jaargang van ons tijdschrift].

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 338