309 door dezelfde personen wordt waargenomen, mag men verwach ten, dat na een of twee malen in het terrein geweest te zijn, elke patrouille dit voldoende kent, om te weten, op welke wijze zij het snelst het front der afdeeling, waarvan zij is uitgezonden, kan vrij maken. Wordt hierbij bovendien nog bedacht, dat het in den regel zeer moeielijk zal zijn eene goede verbinding tusschen de veld wacht en den observatiepost daar te stellen, zoo. vermeen ik te mogen concludeeren, dat, zoolang we in Indië nog slechts een beperkt aantal kerktorens en geen zeer hooge huizen, wier daken boven het omliggend geboomte uitsteken, hebben, het uitzenden van sluippatrouilles tot cp een kwart uur voor den postenketen d.i. dus nagenoeg 2 K.M. voorde veldwacht—meer aanbevling verdient dan het plaatsen van observatieposten op 1 K.M. voor de veldwacht. II. Tweede oefening. Hier wordt eene in het terrein gehouden oefening van twee compagnieën tegenover elkaar beschreven en besproken (waar schijnlijk met eene enkele bijvoeging hier en daar om de deugde lijkheid van 's S. in de vorige bladzijden ontwikkelde theorieën beter te kunnen staven). Als ik het goed begrepen heb, treedt de Bataljons commandant hier als leider op, zijn de beide compag niescommandanten hem in de leiding behulpzaam, zonder even wel scheidsrechters te zijn, en wordt het commando van elke com pagnie door den oudsten luitenant waargenomen. Baar deze omstandigheden van invloed zijn op het verloop der oefening, hadden zij, dunkt mij, ook in de opdrachten en mededeelingen (punt 1 t/m 8) vermeld moeten worden, waaruit dan details, die geen invloed op de oefening uitoefenen, als 10 losse patronen, exer citietenue, dat de Bataljons adjudant de opdracht uitreikt, kunnen vervallen. Evenzoo had—bijv. in de opmerkingen (punt 9 t/m 19) vermeld moeten worden, waarom de niet normale indeeling der compagnie in drie sectiën van hoogerhand gelast wordt! Hierdoor wordt toch de compies. commandant in zijn rechten verkort. Yerder valt het op, dat de uren van afmarsch der beide com pagnieën te weinig van elkaar verschillen, nl. slechts 15 minuten. Beide compie6n. moeten denzelfden weg volgen, zoodat, indien bij de voorste compagnie eenige stagnatie ontstaat, of de achterste vlug ger marcheert dan de voorste, de tusschenruimte spoedig ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 339