312 wil bewerkstelligen, bepaalde eischen, welke men aan de uitvoe ring der hier besproken opdracht moet stellen. Ik kan mij dan ook niet vereenigen met de hier vermelde meening van den leider, dat een onderzoek naar de juistheid van het bericht, dat in den kampong ten oosten van Gaga soldaten waren gezien, noodig was, 1) en evenmin, dat een groep moest worden achtergelaten om dien vijand te observeeren. Voor zoover de kaart No. 1 de beoordeeling daarvan toelaat, kon de marsch van Ambon door Baroe, Rawa kebo (N) en Tjampaka Poetih (Z) nagenoeg even gedekt geschieden, als die door Rawa mangoen en Gaga, en kan ik mij geheel vereenigen met de door den Cornp168. Com mandant genomen beslissing, om, zoodra hij hoorde, dat er sol daten in Rawa mangoen waren die, met het oog op den toe stand der eigen troepen, natuurlijk vijandelijke moesten zijn, daar anders de verstrekte opdracht op een zeer belangrijk punt onvolledig zou geweest zijn met zijn geheele macht zoo snel mogelijk in W. N. W. richting te marcheeren, te meer daar hij langs dezen weg nog iets vlugger den spoorweg kon bereiken. punt 60. „Te gebruiken waren" lees „gebruikt zullen worden". Na de „bespreking" volgen op nieuw eenige„ beschouwingen," waarvan die in de punten 61 en 62 weder goede wenken voor den leider bevatten. Ten opzichte van de in punt 63 gemaakte opmerking vraag ik mij af, of een voortvarend compies. com mandant, wien het gelukt is den vijand terug te drijven en die nog slechts 2 K. M. van het in zijne opdracht aange geven doel verwijderd is, handelen zal, als hier vermeld, en ik vermeen die vraag beslist ontkennend te moeten beantwoorden. Het doel trachten te bereiken moet m.i. bij de uitvoering van dergelijke opdrachten steeds op den voorgrond staan, ook al weet men te voren nagenoeg zeker, dat de terugmarsch, zoo al mogelijk, zeer bezwaarlijk zal zijn. Den ondercommandanten moet ingeprent worden, dat het bereiken van het aangegeven doel voor het eigen leger van zeer groot belang is en dat zij zich met hun troep daartoe desnoods moeten opofferen. Daar tegenover staat evenwel, dat de troep overtuigd moet zijn van de mogelijkheid tot uitvoering der opdracht, m.a.w. volkomen ver- ]J Ik neem hierbij aan, dat met de te vage uitdrukking „niet overbodig" wordt bedoeld „noodig

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 342