315 Is de compagnie zoo zwak, dat slechts twee sectiën op ooi logs- sterkte kunnen worden uitgebracht zooals in het hier behan delde geval wordt verondersteld dan doet de comp168. comman dant m.i. beter met de oefeningen in den stelselmatigen voor- postendienst tot gunstiger tijden te wachten, of zich te verstaan met eene andere compagnie, die dan het voorpostendetachement en de tegenpartij geeft. In punt 76 komt schrijver nog eens terug op zijn lievelingsdenk beeld „vooral toch vlug berichten" en wil hiertoe o.a. bereden ordonnansen aan eene sluippatrouille toevoegen. Dat dan even wel het denkbeeld van sluippatrouille geheel verloren zou gaan, behoeft wel geen nader betoog. De verdediger, die zijn troepen rust wil gunnen, en geen afdee- lingen wil uitzenden om den opmarsch, de sterkte en bewegingen des vijands te verkennen, kan niets anders doen dan geduldig af wachten, waar het den vijand belieft hem aan te vallenbei eden ordonnansen, wielrijders noch optische seinmiddelen kunnen dit nadeel doen verdwijnen zij kunnen melden, dat de vijand in aan tocht is—dit kunnen sluippatrouilles ook door het afgeven van schoten, waarop alle veldwachten nog meer waakzaam zullen zijn dan gewoonlijk waar hij zal aanvallen en met welke macht, zullen zij nooit kunnen berichten. Yoortdurende waakzaamheid en zich steeds gereed houden om de meer of minder steike posi tie, waarin de veldwacht zich moet verdedigen, zoo spoedig moge lijk te bezetten is dan. ook m.i. het eenige middel om het initia tief van een aanval des vijands eenigszins te neutraliseeren. (Wordt vervolgd.) J- Snepvangers. NASCHRIFT. De heer Snepvangers had de beleefdheid mij, op mijn verzoek, inzage te geven van bovenstaand artikel, daar ik vermeende ei partij van te kunnen trekken bij den noodig gebleken herdruk van het eerste deeltje. Hoewel niet instemmende met alle beschouwingen van den schrijver, zijn er onder, waarvan ik gebruik hoop te maken bij de Dl. I, 1902. 22

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 345