HET PROSTITUTIE VRAAGSTUK IN HET INDISCHE LEGER. Vervolg van blz. 212 en slot.) Met één bijlage. De prostitutie-quaestie vormt een bij uitstek maatschappelijk vraagstuk, en voor het leger alleen kan men dit nimmer be handelen zonder daarbij voldoende rekening te houden met toestanden, die de gansche samenleving beheerschen. Daarom moesten we de quaestie, betreffende het al of niet reglementeeren, als uitmakende de kern van de zaak, meer breedvoerig behan delen, en ook om aan te toonen, dat voor de geheele Indische maatschappij het systeem een onding is, dat niet de onzedelijk heid keert, maar op bedenkelijke wijze bevordert. Want, wat we hiervoor van de bordeelen voor soldaten hebben gezegd, het is ook met maar weinig wijziging van toepassing op de andere publieke huizen de japansche incluis. Ook daar is de controle en het toezicht zéér, zéér gebrekkig. In de geheele maatschappij heeft men trouwens behalve het huwelijk, het concubinaat, dat als veiligheidsklep kan dienen, en in de Indo-samenleving be staat eveneens de scheeve voorstelling van een Regeeringszorg, die bij sanctie van wet of gouvernements-besluit de publieke huizen tolereert en daarom beschermt. Daarom, omdat dus de belangen van maatschappij en leger beide medebrengen, dat de bordeelen worden verbannen, dringen we met des te meer kracht er op aan, dat de geheele reglementeering in onze koloniën zoo spoedig mogelijk tot het verledene worde gedoemd. De tegenwoordige Regeering is dit, vermeenen wij, met ons eens, wij vertrouwen daarom, hierop niet te vergeefs aan te dringen. Men kan het een geneesheer niet kwalijk nemen, wanneer hij een gecompliceerd ziektegeval maar niet aanstonds weet te genezen; ook kan men het hem niet euvel duiden, wanneer hij, bij het ernstig zoeken naar de medicamenten, zich vergist, en het ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 349