318 keerde geneesmiddel kiest; maar wel moet men het hem als grove nalatigheid verwijten, wanneer hij verzuimt het geval te onderzoeken, ten einde te kunnen uitmaken of, en in hoeverre er werkelijk gevaar aanwezig is. Wanneer de Regeering de prostitutie niet geheel weet uit te roeien, en verkeerdelijk de reglementeering te baat neemt om tot verbetering te geraken, ziet, dat is Haar even goed als den zooeven bedoelden geneesheer te vergeven; maar dat Zij heeft nagelaten den toestand te onderzoeken en thans nog niet eens weet, in hoeverre er gevaar voor het leger en dus ook voor de maatschappij dreigt, dat is Haar wel degelijk als een verzuim aan te rekenen. Bij een ernstig onderzoek naar de gevolgen, die de prostitutie in het leger na zich sleept, stuit men onmiddellijk op een leemte, die voor alles voorziening eischt, n.l. het totaal gemis aan be hoorlijke gegevens. De weinige cijfers, waaruit thans het meerdere of mindere gevaar moet worden afgeleid, zijn te vinden inhet Militair Summier Ziekenrapport (opgenomen als bijlage in het Genees kundig Tijdschrift voor Nederlandsch-Indië) en in het Koloniaal Verslag. Het eerste stuk geeft aan a. het aantal behandelde gevallen van syphilis en venerische ziekten, benevens het resultaat der behandeling, n.l. het aantal herstelden, overledenen en afgekeurden b. een procentsgewijze verhouding tusschen het aantal behan delde gevallen en dat der herstelden, overledenen en afgekeurden; c. een procentsgewijze verhouding tusschen het aantal over ledenen en afgekeurden en de legersterkte cl. een procentsgewijze verhouding tusschen het aantal ge vallen van syphilis en morbi venerei, en dat van alle andere ziektegevallen. Verder zijn bij de getallen van deze vier opgaven nog die van de laatstverloopen vijf jaren mede opgenomen. Het Koloniaal Verslag bevat eenigszins verkort dezelfde opgaven, doch slechts oven de drie laatste jaren genomen. Een aandachtige beschouwing van deze gegevens doet zien, dat zij voor de bestudeering van het prostitutie-vraagstuk van

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 350