319 weinig waarde zijn. Zoo is het aantal behandelden (sub a) van weinig nut, wanneer daarbij niet tevens worden opgegeven de recidieven, daar het toch bekend genoeg is, dat één persoon gedu rende een jaar niet zelden twee of meermalen naar aanleiding van dezelfde besmettingsoorzaak verpleegd wordt; het aantal lijders is derhalve niet bekend. Aan de opgave van het aantal herstelden (mede sub akunnen we weinig gewicht toekennen, omdat van syphilis, zij moge vol gens bevoegde medici veel van het gevaarlijke, vergeleken bij vroeger jaren, verloren hebben, hoogstmoeilijk, zoo niet onmogelijk is uit te maken, of geheel herstel verkregen is, en of de kiemen der kwaal zich niet weer te een of anderen tijd zullen open baren. Ook van gonorrhee, de meest voorkomende venerische ziekte, kan dit worden gezegd. De verhouding tusschen het aantal behandelde gevallen en dat der herstelden, overledenen en afgekeurden (sub bmoge voor eene beoordeeling uit een medisch oogpunt van belang zijn, voor de bestudeering van de prostitutie-quaestie heeft men er weinig aan. Ook de opgave sub c kan ons niet dienen. De getallen, hierin bedoeld, zijn uit ter aard zeer klein en dus weinig sprekend; straks komen we hierop terug. De verhouding sub d. is voor ons doel overbodig. Vergelijkt men de statistieken van andere legers met deze opgaven, dan valt het dadelijk op, hoe totaal onbruikbaar de laatste voor een juiste beoordeeling zijn. In Engelsch-Indië, waar de toestand maar weinig met de onze verschilt, beweegt men wel hemel en aarde om een helder licht te doen opgaan! In den loop der laatste jaren is de toestand daar volledig onder zocht en beproeft men middelen ter verbetering, terwijl een uitgebreide statistiek voor een elk beschikbaar is. De Contagious Diseases Acts bevatten bovendien alle gegevens, noodig om den standen den loop der ziekten na te gaan. Zoo vindt men daarin ook een vergelijkende statistiek van andere legers, en, wat nog al sterk is, daarbij, voor wat betreft ons Indisch leger, zelfs gege vens, die men in ons Militair Summier Ziekenrapport of Koloniaal Verslag te vergeefs zal zoeken. Vergelijkt men nog, om maar niet verder van huis te gaan, het „Statistisch Overzicht betref fende het Nederlandsche leger", dan kan men ook hieruit zien,

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 351