324 op een geheel aparte statistiek van de vrouwenziekten aan te dringen. Bij de beri-beri heeft men het nut daarvan ingezien. Zoolang geen duidelijk beeld van het verloop voor een elk, en in zonderheid voor de Volksvertegenwoordiging, geproduceerd wordt, zullen ook de maatregelen uitblijven, die noodig zijn om tot ver betering te geraken. Men kan zonder cijfers al te gemakkelijk om de zaak heengaan, en in algemeene termen een oordeel uitspreken —adres aan het laatste Kol. Verslag—dat, in verband met defeiten, kant noch wal raakt. Hieraan moet een einde komen, en dit kan niet anders, dan door dat een verbeterde statistiek geleverd wordt- Gedachtig aan het spreek woord „la critique est aisée, mais l'art est difficile", hebben we gemeend, niet alleen het „gemakkelijke", maar ook het „moeielijke" onder de oogen te moeten zien, en ge ven wij daarom hierbij het model van een staat (zie Bijlage I), die in staat zal stellen over meerdere en betere gegevens te beschikken. Als toelichting bij dezen staat, die we voor en deel ontleenen aan het „Statistisch-Overzicht der behandelde zieken van het Neder- landsche Leger", bewerkt door A. A. J. Quanjer, dirigeerend offi cier van gezondheid 3e klasse, merken wij op, dat de splitsing van het aantal gevallen in rubriek 3, 4, 5 en 6, zoomede in rubriek 10 en 11, geschiedt in navolging van eene methode bij het Neder- landsche leger in gebruik. Zij geeft gelegenheid het meer of min der gevaarlijke en het karakter der ziekte na te gaan. Ook bij het Britsch-Indische leger bestaat een dergelijke splitsing. Men heeft er: le Primary syphilis and simple Venereal Ulcer, en 2e Secondary Syphilis; en voor de andere venerische ziekten le Gonorrhoea en 2e Other venereal Diseases. In het Fransche leger onderscheidt men: le Syphilis, 2e Chancre en 3e Gonoerhoea, etc. De rubrieken 21, 22 en 23 dienen om den invloed te leeren kennen, die de vrouwenziekten uitoefenen op de belangen van den dienst, de rubrieken 24 en 25 om te kunnen beoordeelen, in hoeveire het concubinaat en het huwelijk (vooral van belang bij Amboineezen en inlanders) de prostitutie onschadelijk maken 26, 27 en 28 om te weten, waar deze het meeste gevaar oplevert- Kan men zich, wanneer deze staat jaarlijks in het Kol. Verslag opgenomen wordt, op de hoogte stellen van den toestand over het geheele leger genomen, en is dit voor't maken van vergelij kingen met voorgaande jaren van groote waarde, voor het nemen

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 356