19 het gemiddelde trefpunt van ig op een afstand van (^- n 0,614834) Sm daarachter. Dit laatste bedrag wijst de waarschijn lijke fout aan. De waarschijnlijkheidsfactor n "2S9S68 nadert dus tot 1, welke waarde met eene waarschijnlijkheid van 0,50 over eenkomt. Zoodra men dus de grens grooter stelt dan 2,75 SB0doet men niet alleen afbreuk aan de nauwkeurigheid, maar tevens aan de waarschijnlijkheid, dat het doel tusschen de gemiddelde trefpunten van k en g ingesloten zal zijn. Uit de cijfers in de laatste kolom blijkt eindelijk, dat alle gren zen van 1 tot 2 SB0 practisch even bruikbaar zijn. Die cijfers geven eene bevredigende verklaring van het feit, waarom men over de vraag hoe groot de nauwe grens behoort te zijn zoolang heeft kunnen twisten, zonder tot eenstemmigheid te geraken. De wiskundige theorie toont aan, dat het vrij wel onverschillig is, hoe groot men die grens neemt, als zij slechts 1 h 2 Seo wordt genomen, en dat de voordeelen in de eene richting zoo goed als geheel door de nadeelen in tegenovergestelden zin worden opgewogen. Den samensteller van schietregels is derhalve in dit opzicht -eene groote mate van vrijheid gegund. Zonder de waarde van het voorschrift te schaden, mag hij de grootte der grens naar goed vinden regelen, mits hij slechts de aangegeven waarden niet overschrijdt. Dit is eene zeer belangrijke eigenschap, die vooral voor de praktijk van het grootste gewicht is. Daar verder, blij kens hetgeen daaromtrent in het eerste deel van dit opstel is aangevoerd, ook de correctiën niet nauwkeurig berekend behoeven te worden, zoo is het duidelijk, dat men zelfs bij gebrekkige schietregels vrij goede resultaten kan krijgen. Wanneer wij de berekende 50 fouten deelen op 2 SB0, dan geven de waarschijnlijkheidsfactoren, die bij de verkregen quotiënten behooren de kansen aan, dat de fout op den artil- leristischen afstand niet grooter zal zijn dan 2 SB0 m.a.w. dat de inschietlijn door het theoretische trefferbeeld van de opzethoogte "T (9 zal worden overdekt. De uitkomsten dezer berekeningen zijn in de onderstaande fabel verzameld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 35