328 men den geheelen maatregel, niet alleen omdat er ook naar ons gevoelen minder geschikte punten in voorkomen, doch 't meest omdat weer aanleiding tot schrijverij gegeven is. Maar denkt men dan, dat het pauperisme daadwerkelijk en verstandig bestreden kan worden zonder behoorlijke gegevens? Waar kan men een huis bou wen zonder voorbereidend schriftelijk werk, d.i. een begrooting en plan van uitvoering? Immers nergens. Nog maar al te weinig vat heeft de statistiek op de Indische toestanden, en om bij ons onderwerp te blijven, de statistiek betreffende de prostitutie ligt in Indië (niet alleen voor wat betreft het Leger!) nog in windselen besloten. Strijd tegen het cynisme, de onverschillig heid en apathie, die velen bevangt, moet worden gevoerd. Wan neer men er in slaagt deze voor de Koloniën zoo fatale gebre ken te verbeteren, dan zullen de klachten over te veel schrij verij van zelf verstommen, omdat men alsdan den moed ver kregen heeft, ook dit onvermijdelijk werk voor het belang dei- zaak over te hebben. Kwamen we hiervoren tot het besluit, dat ongeveer het 1/3 deel van het aantal Europeanen aan vrouwenziekten lijdende is, de opmerking mag daarbij ten slotte niet achterwege blijven, dat deze treurige verhouding niet geheel op rekening mag gesteld worden van „de Indische toestanden". De gegevens, jaarlijks bij het Koloniaal-Werfdepot verzameld, doen zien, dat de voor suppleering bestemde detachementen reeds bij aankomst in de tropen aanmerkelijk „belast" zijn. In het reeds aangehaalde werk van Dr. Mounier wordt voor Harderwijk het percentage van het aantal gevallen van vrouwenziekten op de gemiddelde gar nizoenssterkte gemeld als te zijn 69-4°/0. Dit is het gemiddelde van de jaren 18571886. Later schijnt die toestand er niet op verbeterd, althans in de officieele stukken en bescheiden, betreffen de de prostitutie-quaestie in den Gemeenteraad te Harderwijk, wordt melding gemaakt van het oordeel van prof. Overbeek de Meyer, en gezegd, dat deze het percentage op 85stelt (1). Al moet men, om het juiste aantal lijders te verkrijgen, hierbij nog rekening houden met de omstandigheid, dat vele militairen gedurende het loopende jaar twee of meermalen behandeld zijn, 1) De Prostitutie-quaestie in den Gemeenteraad te Harderwijk. Uitgegeven door de Nederl. vereeniging tegen de prostitutie W. A. Beschoor 's Hage 1897 blz. 38.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 360