334 Echter nietomdat wat ze beweren een noodwendig gevolg is van goecl begrepen militaire tucht, maar, omdat het eenige overeenkomst heeft met wat omtrent die tucht heerschende wanbegrippen en ingeslopen misbruiken hier en daar er van hebben gemaakt. In de militaire samenleving, waar het persoonlijk belang niet, zooals in andere coöperatiën, de behartiging van de belangen der gemeen schap dringend vordert, waar, integendeel, het eigenbelang niet zel den door de verwaarloozing der coöperatieve interessen werd ge diend, konden m.i. kleinzieligheid, gebrek aan individualiteit tijd en krachtsverspilling e.d. immer welig tieren, werd alzoo ten allen tijde een machtige prikkel in het streven naar verbetering gemist. Een open oog voor die schaduwzijden van ons bestaan leide ons op den goeden weg! Uit den aard der zaak behoeft de tucht aan karakter en zelf standigheid geen afbreuk te doen. Ze moet zelfs trachten die eigenschappen aan te kweeken. Er is geen stand, waarin de ondergeschikte minder afhankelijk behoort te wezen van persoon lijke opvattingen van een hoogergeplaatste dan de militaire. Er heerschen onzuivere meeningen aangaande: le Den Oorsprong van het gezag, 2B Den Aard van het gezag, 3e De Grenzen van het gezag. De A. O. van den generaal Kroesen neemt ten deze het juiste standpunt in. De tucht wordt niet minder geschaad door slecht bevelen dan door slecht gehoorzamen en die ongehoorzaamheid begint lang niet altijd van beneden af. Weinigen geven zich voldoende rekenschap ten aanzien van hun ne bevoegdheid tot bevelen; velen willen koninkje wezen. Hoe slech ter de discipline is, des te despotischer zal ze zijn, zegt v.d. Goltz. Één ding moeten we goed begrijpen, het is voor mij, als 't ware het begin en het einde: Be toetten en reglementen regelen Vekhoudingen, volstrekt niet minder, maar ook vooral niet meer. Dit axioma wijst op den oorsprong van het gezag en bepaalt er tevens de grenzen van. Hieruit volgt onmiddellijk van hoeveel belang het is, dat de reglementen zoo goed mogelijk zijn en zoo stipt mogelijk worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 366