- 336 - zijn, dat in ieder korps, instede van éénheid, wat meer merkbaar ware: de individualiteit van de 4 kapiteins. In 't voorgaande ligt mijne meening omtrent den aard van het gezag. Buiten hetgeen de reglementen bepalen (ik zeg niet in strijd er mêe) mag alleen gegaan worden om utiliteitsredenen dan wel om redenen, waarvan 't gezond verstand zich rekenschap geeft, niet„omdat het altijd zoo geweest is." Afwijkingen van wat in de algemeene d.i. Jwpw-maatschappij geldig is, moeten steeds hunne motiveering vinden in militaire d.i. abnormale noodzaak. Dat abnormale is gelegen in onze opvoeding tot den oorlog. Overi gens zette men exclusiviteit zooveel mogelijk ter zijde. Bij alle opvoeding worde er naar gestreefd het begrip omtrent plicht te verhelderen; men verlieze er het menschelijke in den mensch niet bij uit het oog. Men moedige ijver aan, doch leide vooral ook dien ijver in de goede richting. Het aankweeken van een gevoel van gemeenschap is voor de discipline van hoog belang. Elk soldaat moet er in het gevecht van doordrongen wezen,dat officieren en kameraden hem, hoe 't ook loopen moge, nimmer aan zijn lot zullen overlaten. Zonder dat besef is een goede discipline niet denkbaar. Ten onrechte willen velen in den militairen dienst het gezond verstand buiten rekening laten. „Er is," zeide mij eens eimand, „zoovéél absurds in het militaire, dat je er met redeneeren niet aan moet tornen, dan blijft er niets meer over, dan vervloeit allesMet gezond verstand is een massa in 't militaire, is 't heele militaire niet te verdedigen, dht moet je er buiten houden, wil je goed officier blijvenZoo'n opinie kan ik niet deelen: indien ik moest gelooven, dat het militaire leven en het gezond verstand niet met elkander waren te verzoenen, dan zou ik me diep ongelukkig voelen, dan bleef ik niet langer officier dan hóóg noodig De wijze, waarop tucht moet worden gehandhaafd, is niet over al dezelfdede reglementen hangen, behalve van de taak, welke het leger vermoedelijk te wachten staat, af van volkseigenaar digheden. In Europa worden de legers meer en meer het ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 368