338 Beter een stomme boerdie liever sterven wil dan zijn post te ver laten, dan een zeer ontwikkeld in de tactiek doorkneed soldaatgoed schutterdie alle vormen nauwkeurig in acht neemtmaar dieals ter op aankomtniet op zijn plichtmaar op zijn voordeel let. Het reglement geeft van discipline de volgende definitie-. De mi litaire tucht bestaat in de stipte en nauwgezette uitvoering van wat de militaire wetten voorschrijven. Bijgevolg verplicht zij tot het ge trouwelijk en zonder tegenspraak opvolgen van de gegeven orders tot het in acht nemen van de uiterlijke kenteelcenen van eerbiedtot het onderhouden van een goede orde in den troeptot het behartigen van de belangen van den dienst en tot het niet ongestraft laten van wie daarmee in strijd handelt Op welke wijze wordt discipline ingeprent? Eertijds meende mendat de discipline werd ingeprent door zware straffen en ruwe manieren. Dit is een Jout, maar ze is te verklaren uit de omstandigheid, dat we, toen er bij ons geregelde troepen wer den opgericht, nog op een vrij laag standpunt van beschaving stonden en ook uit het feit, dat we destijds de Duitsche reglementen, die ge maakt waren met het oog op een massa, voor geld bijeen geraapte, soldaten, letterlijk hebben overgenomen. Het begrip van militaire discipline heeft zich in den loop der tijden aanmerkelijk gewijzigd, voornamelijk als gevolg van de veranderde wijze, waarop de legers worden gerecruteerd. Het element opvoeding in het militaire leven was eertijds nihil, slechts langzamerhand vonden nieuwe denkbeelden ingang en ook nu nog wordt de waarde der opvoeding onderschat. We zijn te veel rechter en te weinig paedagoog. Vooruitstrevende ideeën staan in het leger met een zwarte kool aangeteekend. Gemakzucht en bekrompenheid houden zich krampachtig aan de traditie vast. Men zag zijn dwaling spoedig in. Men begreep, dat de discipline tweeledig is: dat ze rechten geeft, maar ook plichten oplegtdat ze bestaat van hoog tot laag zoowel als van laag tot hoogdat de regel geldt: gehoorzaam zelf aan de wetten en uwe minderen zullen het ook doen. Velen meenen, dat het zaak is veel orders te geven en veel fouten te ontdekken-, men moet juist zoo weinig mogelijk orders gevenmaar er streng op letten, dat ze geëerbiedigd worden. Onder allerlei benaming valt er steeds een milde regen:

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 370