339 mondelinge orders, nota- orders, korpsorders, orders van blij- venden aard etc. 'tls verrassend het aantal uitgegeven orders te vergelijken met het geringe aantal, dat wordt ingetrokken. Tegenstrijdige orders zijn dan ook lang niet zeldzaam, speciaal wanneer men de nog vigeerende orders van verschillende chefs met elkaar vergelijkt. Wie kent er geen categorie van orders „waaraan de hand niet meer wordt gehouden Ondoelmatige orders zijn van den beginne af bestemd om verwaarloosd te worden, te spoediger, naarmate ze minder raison d'etre hebben, en daardoor wordt afbreuk gedaan aan den eerbied voor orders-in-'t-algemeen met name aan de discipline. Niets is gemakkelijker te handhaven dan wat de mindere inziet, dat nuttig is. Tracht dus dat inzicht te verscherpen, indien ge overtredingen voorkomen en beperken wilt. Straffen werken dik wijls averechts. De bepaling, dat straf het onvermijdelijk ge volg is van de geringste nalatigheid, deugt niet en het recht van straffen blijkt niet altijd in bevoegde handen. Straf is een der hulpmiddelen bij de opvoeding, waarvan met tact moet worden gebruik gemaakt, in 't bijzonder door te letten op de oorzaak van de overtreding. De discipline is de regeling van de verhouding tus- schen de v er schillende leden van de militaire hiërar chie. Ze eischt niet alleen gehoorzaamheidmaar ook, dat ze trapsge wijze zijwant elk vormt een deeltje in de machinedie alleen goed werktals elk deeltje in functie is. Daarom is het zoo nadeelig een chef te passeeren bij het geven van orders. De uiterlijke kenteekenen van respect zijn beleefdheidsvormen, meer en anders niet. Na hetgeen we over discipline gezegd hebbenis het duidelijk, dat die uiterlijke kentekenen van ondergeschikt belang zijn en dat het on mogelijk is deze samen te smelten met de discipline, hoewel sommigen er helaas evenveel waarde aan hechten als aan de discipline zelve. Hoezeer verschillen vormen niet en hoe veranderlijk zijn ze! Een goed begrip omtrent discipline daarentegen is altijd en overal hetzelfde. J. F. den Ouden, le Luitenant.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 371