347 sterken. Ook kan Europeesch kader, dat daarvoor geschikt heid toont, van de divisiën hij de lichte infanterie als brigade commandant overgaan, na zoo noodig een cursus, voornamelijk voor de practijk, aan de bovenbedoelde opleidingsschool te hebben doorloopen. De gevechtswaarde van den Europeeschen soldaat zal dooi de afscheiding ongetwijfeld toenemen. In het algemeen kan gezegd worden, dat door het beschreven stelsel ieders physieke hoedanigheden en aard ten meesten nutte voor het land worden ont wikkeld en aangewend. In het laatste December-nummer van dit tijdschrift komt een artikel voor, waarin wordt aangedron gen op inniger vermenging van Europeanen en inlanders, met de bedoeling aan de inlanders den moreelen steun te geven, die, naar gemeend wordt, van de meerdere volharding der Europeanen in den oorlog verwacht kan worden. Niet genoeg kan tegen zulk een stelsel worden gewaarschuwd. Nog daargelaten het verschil in zeden, gewoonten, aard en godsdienst van beide rassen, dat zich ten zeerste tegen die vermenging verzet, zou de militaire waarde van beide beslist achteruitgaan. De inlan der heeft dien steun niet noodig, als men hem maar goed aan wendt dat is, meen ik, hierboven duidelijk genoeg aangetoond in de beschrijving van zijne beteekenis in het marechaussée-korps vergeleken bij die in het veldbataljon. Naarmate zijne hoeda nigheden door nauwere aanraking en gelijke aanwending meer aan die der Europeanen worden opgeofferd, gaat hij verder achteruit, en dit is in omgekeerden zin niet minder met den Europeaan het geval. Diens koelbloedigheid zou lijden onder het opmerken van de - wankelmoedigheid, welke den meer voor indrukken vatbaren en daardoor spoediger het hoofd verliezenden inlander onder het hevige geschut- en geweervuur in eene af wachtende positie lichtelijk overmeestert ik wees hierop reeds boven. Er is (let wel: bij Indische expeditiën) voor gemeng de compagnieën dikwijls voorliefde betoond, maar dat was geens zins met de bedoeling om de gevechtsvaardigheid van den inlander te verhoogendat was juist omgekeerd om den Europeaan voor namelijk op marsch in 's vijands nabijheid en binnen verster kingen én bivaks den steun te verzekeren van de eigenschappen en handigheid des inlanders, die daardoor meer geschikt is voor Dl. I, 1302. 24

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 379