352 pen vloeien voort uit beginselen (aangegeven in de toelichtingen bij het ontwerp-wet), waarmede ik mij zeer goed kan vereenigen. Als leidend beginsel wordt op den voorgrond gesteld, „dat het „belang van den Nederlandschen Staat met zijne uitgebreide „koloniën vordert, dat over de diensten van alle officieren, des- „vereischt ook tegen hun verlangen, kunne beschikt worden daar, „waar die diensten het meest noodig zijn." De commissie zegt verder: „Zeer wenschelijk is verder het in „het leven roepen van de verplichting, om de officieren, die we- „gens ziekte uit Indië met buitenlandsch verlof worden gezon den, niet noodeloos eenige jaren achtereen werkeloos in Europa „te doen verblijven zonder militairen chefvooral voor de jon- „gere officieren zoo onontbeerlijk en om althans een deel van „hen, die thans moeten worden gepensionneerd, omdat de geschikt heid voor den dienst in de tropen niet tijdig is herkregen, zoo- „lang mogelijk voor den militairen dienst te behouden, zoowel „in het belang van den Staat als van de personen zelf." Andere middelen door de commissie voorgesteld om den band tusschen de beide officierskorpsen nauwer aan te halen, zijn „a. het aanleggen van een, geenszins knellenden, band tusschen „het leger in Nederland en de officieren van het Indische leger, „die zich met verlof in Europa bevinden, met het tweeledig doel, „een eind te maken aan den bestaanden toestand, waarbij die „officieren een of meer jaren doorbrengen zonder in eenige ver houding tot een militairen chef te staan, en de gelegenheid te „openen, in tijden van gevaar over hunne diensten te beschik- „ken met den grooten spoed, dien de omstandigheden dan onge- „twijfeld zullen vereischen. „Een zelfde maatregel zal te treffen zijn ten aanzien van eeni- „ge andere categorieën van officieren, die in soortgelijke omstan- „digheden verkeeren, doch steeds veel minder talrijk zullen zijn, „als bijv. officieren van het leger h.t.l., met verlof in een der „koloniën. „6. Het op ruime schaal detacheeren van officieren, die zulks „verlangen, van het eene leger bij het andere of bij de troepen „in West-Indië en het opheffen van minder gewenschte toe standen, welke zich tegenwoordig bij detacheeringen kunnen „voordoen, een en ander vooral met het oog op het nut, dat een

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 384