354 het voor zoodanige kapiteins moeilijk een iets jongeren collega over denzelfden kam te scheren als de jongere luitenants. Ik geloof dus stellig, dat de discipline er onder zal lijden, indien het voorstel wordt aangenomen en vooral in ons leger, waar de militaire tucht gedurende de vele expeditiën noodwen dig moet verzwakken, is bet gewenscht in de vredesgarnizoenen die tucht in al hare consequentiën te blijven toepassen. Hieronder moet niet worden verstaan de officieren klein te houden, maar, in dienst zijnde, de strengste gehoorzaamheid, de grootste nauwgezetheid van hen te eischen. Doch er is meer. Er is nl. m. i. eene groote onbillijkheid in gelegen, dat de officieren van de beide legers in de luitenantsrangen even lang zouden moeten dienen. In het „beknopt historisch overzicht van het verhandelde betreffende de samensmelting van de officiers-kaders in Nederland en in Nederlandsch Oost-en West- Indië" staat, dat de generaal-majoor baron von G-agern in zijn rapport dd. 15 Mei 1846 omtrent het onderzoek naar de uit voerbaarheid eener algeheele vereeniging van beide legers zegt „Ook het geheel gelijkelijk doen rouleeren der officieren in „Nederland en in Indië ten opzichte van het avancement zoude „onbillijk zijn. De billijkheid, ja de rechtvaardigheid vordert, „dat de bevordering bij ieder korps geëvenredigd zij aan de „bezwaren en ontberingen, die ieder ondergaat. Bij de meeste „groote legers in Europa blijft het avancement tot en met den „graad van kapitein in de regimenten (slechts de hoofdofficie ren van elk wapen rouleeren in deze staten door het geheele „leger). In geen dier staten hoort men de klacht, dat de een- „heid van het leger daardoor verbroken wordt. „Zoude het billijk zijn, dat regimenten in vreedzame gar nizoenen deelen in de bevordering, welke bij regimenten plaats „hebben, die vele officieren voor den vijand verliezen? En is „het niet hetzelfde geval met een regiment, waarbij jaarlijks „velen door den invloed van het klimaat wegsmelten? „Er bestaat hier geen gunst of privilege; de dienst in Oost- „Indië staat aan alle jongelieden open, welke de militaire loop baan kiezen." En waar de commissie in het le Hoofdstuk van haar rapport

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 386