355 zelf wijst op het feit, dat de energie en dienstijver zullen ver slappen, indien de officieren langen tijd in de ondergeschikte luite nantsrangen moeten blijven dienen, daar zal dit zekei,in verband met het groote verschil in klimaat, in de beide legers niet op gelijk tijdstip geschieden. Wordt voor het Nederlandsche leger een tijdperk van 12 jaren voldoende geacht om aan dit euvel te ont komen, dan zal voor het Indische leger dit tijdperk van korter duur, b. v. 8 of 10 jaar, moeten zijn. In de door de commissie gegeven memorie van toelichting op het schema van „eene regeling, waarbij de beide officierskorpsen zijn samengesmolten", wordt gezegd, na er op gewezen te heb ben, dat, indien niet zeer voordeelige bepalingen worden ge maakt voor het verblijf in Indië, vele officieren in het fusie stelsel zich niet zullen verzetten tegen den deprimeerenden invloed van het Indische klimaat, daardoor ziek zullen worden en naar Nederland zullen moeten terugkeeren„De commissie „heeft zeer ernstig overwogen, welk tastbaar voordeel aan het "verblijf in de tropen ware te verbinden om dien terugkeer „te breidelen. Aan dat verblijf, gelijk thans, betere pensioens- vooruitzichten te verbinden, is billijk; daarin wordt voorzien ",door artikel 16 van het schema; maar die prikkel wordt niet "voldoende geacht om de noodige zekerheid te verkrijgen, dat "de voor den dienst in de tropen aangewezen officieren steeds „de noodige opgewektheid zullen hebben voor de vervulling "hunner, althans in Oost-Indië, dikwijls onder zeer moeilijke „omstandigheden te vervullen plichten. ,Van den aanvang af was men in de commissie dan ook een- stemmig van oordeel, dat aan den dienst in de tropen een vooi- "uitzicht op sneller bevordering zou moeten worden verbonden." Van die snellere bevordering zou dan volgens het stelsel profijt worden getrokken in de hoogere rangen (van af kapitein). Deze maatregel zou zeker in het ontworpen stelsel goed werken, doch, waar de commissie het noodig oordeelt een zoodanigen maatregel voor te stellen, blijkt er uit, dat natuurlijk ook in den bestaanden toestand aan de officieren van het Indische leger tastbare voor- deelen moeten worden geschonken om te voorkomen, dat dat offi cierskorps binnen betrekkelijk korten tijd niet meer op steikte zou zijn te houden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 387