356 En wat zal het gevolg zijn van het invoeren der voorstellen tot nauwere aansluiting Gaat de promotie tot en met kapitein in beide legers even vlug, dan zal de prikkel om in Indië te gaan dienen, welke prikkel nu voor een gedeelte moet worden gezocht in een vluggere promotie in de subalterne rangen, in het meer dere traktement (voornamelijk in den kapiteinsrang) en in de be paling, dat de dienstjaren in Indië dubbel tellen, niet geheel en al meer bestaan. Immers na 12 jaren wordt men kapitein en wan neer men zich dan voor eenigen tijd laat detacheeren naar Indië, zal het pensioen grooter kunnen wezen dan wanneer men zijn geheelen diensttijd in Indië had doorgebracht, terwijl het meerdere trakte ment in den kapiteinsrang toch wordt genoten. Na de detachee ring gaat men naar Nederland terug om daar kalm te blijven die nen, totdat men pensioen verdiend heeft. Men geniet dan nog tal van jaren een traktement, hetwelk grooter is dan het pensioen, ter wijl de Indische officier na 20 jaren dienst onherroepelijk gepensi- onneerd wordt bij ongeschiktheid voor den hoogeren rang en hij dan te oud is om nog eene hem passende betrekking te kunnen krijgen. Hoezeer het m. i. ook gewenscht mag worden genoemd, eene nauwere aaneensluiting van de beide officierskorpsen te verkrij gen, zoo moet daartoe niet den weg worden gevolgd, die door de commissie wordt aangegeven. Zeer zeker zal er mede bereikt wor den, dat officieren van het Nederlandsche leger bij groote hoeveel heden detacheering aanvragen, voornamelijk in den kapiteinsrang, doch het Indische leger zal daaronder noodwendig moeten lijden, daar de animo om in Indischen dienst te treden zeer zal vermin deren en men dus zal moeten werken met officieren, die voor een groot gedeelte onbekend zijn en blijven met Indische toestandenen die na hunne detacheering zoo spoedig mogelijk weer naar Europa zullen terugkeeren. Gaarne erken ik het bezwaar, dat nu in de detacheering van Ne- derlandsche officieren bij het Indische leger en omgekeerd is gele gen n.l., dat een minder dienstjaren tellend Indisch officier ouder in rang kan zijn dan een meer dienstjaren tellend Nederlandsch officier, doch het staat immers een ieder vrij om dienst te nemen bij dat leger, hetwelk hij de voorkeur schenkt, terwijl bij de de tacheeringen in de jeugdige luitenantsjaren, die het meeste nut zul len afwerpen, het verschil in anciënniteit niet gevoeld zal worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 388