358 physiek sterke officieren er door gebaat, doch de in Indië blij vende officieren ondervinden er de nadeelen van en zeer zeker moet bij het maken van bepalingen meer gelet worden op de belangen van het korps dan op die van enkele individuen. Ook voor ruiling onder luitenants gaat het bovenstaande op. Mag hier ook niet altijd de physieke toestand van den Indi- schen officier de aanleidende oorzaak van de gevraagde over plaatsing zijn, de redenen, die daarvoor bestaan, zullen toch in het algemeen van dien aard zijn, dat de officier, indien hem geen overplaatsing kon worden toegestaan, den dienst zoo spoedig mogelijk zou verlaten. Door de bepaling, dat luitenants ook zonder ruiling zullen kunnen overgaan en wel 26 luitenants in anciënniteit en leals jonste in dien rang, zullen zeer veel 2e en jonge le luitenants daarvan gebruik willen maken en ook dit zal altijd zijn ten nadeele van de achter hen komende officieren van het eigen leger. Wel is waar wordt in de toelichtingen op dit artikel gezegd, dat daardoor de promotie van het leger in Nederland in de rangen boven kapitein wordt gebaat, doch de Indische officier zal daardoor geschaad worden. De nadeelen voor het Indische officierskorps, voortspruitende uit deze bepalingen zouden zeer goed zóó groot kunnen blijken te zijn, dat, waar de-promotie tot kapitein in beide legers van even langen duur is, die in de hoogere rangen van korter duur za.1 zijn in Nederland dan in Indië, Gaan wij in het kort de be sproken maatregelen na, dan volgt daaruit, dat een nauwere aansluiting van beide officierskorpsen alleen moet worden ver kregen èn door de detacheeringen voor luitenants zoo aantrek kelijk mogelijk te maken èn door overplaatsingen gemakkelijk te maken voor tweede luitenants, evenwel zonder behoud van anciënniteit. Nog een enkel oogenblik vraag ik de aandacht van de lezers om een paar punten te bespreken, waarvan de inhoud mij op viel bij de lezing van de door de commissie opgenoemde voor- deelen, aan het fusie-stelsel verbonden, voordeelen, waarover lang niet alle leden het met elkaar eens waren. Een dezer voordeelen is b.v. de opheffing van minder gewenschte

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 390